Stojimo anketa
Nemokamos konsultacijos
+370 684 44220
Bendra informacija apie Daniją

Naujausių tyrimų duomenimis, būtent danai yra laikomi laimingiausia tauta pasaulyje. Klestinti ekonomika, senos demokratijos ir patriotizmo tradicijos – visa tai labai greitai pajuntama būnant tarp vietinių Danijos piliečių. O žodį „nusikalstamumas“ danai yra girdėję tikriausiai tik Holivudo veiksmo filmuose!

Įdomūs faktai
  • Undinėlės skulptūra Kopenhagoje, pasakų karalius H. C. Andersen‘as, „Carlsbergo“ alus – tai tik keletas garsiųjų Danijos simbolių…
  • Danija yra konstitucinė monarchija, valdoma remiantis 1953 m. konstitucija. Vienerių rūmų parlamente (Folketing) yra 179 renkami nariai.
  • Nuo VIII iki XI amžiaus danai buvo žinomi vikingų vardu. Kartu su norvegais ir švedais jie steigė kolonijas, plėšikavo ir prekiavo visoje Europoje. Šiandien danai didžiuojasi savo gerovės valstybe, kurioje kiekvienam užtikrinta įvairiapusė socialinė apsauga.
  • Danų kiną tarptautiniu mastu garsina eksperimentuoti nevengiantis režisierius Lars von Trier.
Kultūra ir žmonės

Lietuviai Daniją renkasi labai dažnai dėl aukšto pragyvenimo lygio, panašaus klimato, nedidelio atstumo, socialinių garantijų ir didelio valstybės dėmesio šeimai. Danai lietuvius traukia savo tvarkingumu. Danai pirmenybę teikia atvirumui ir sąžiningumui, todėl neretai gali pasirodyti nemalonūs užsieniečiams, nes neretai sako viską, ką galvoja. Tai nereiškia, kad jie grubūs ar arogantiški, tai tiesiog jų bendravimo stilius. Danai labai tolerantiški, jie visada stengiasi surasti kompromisą, o tai labai palengvina darbinius santykius. Danijoje veikia pasaulio lietuvių bendruomenė. Lankstumas, pakantumas ir verslo nuovoka – trys danus apibūdinančios savybės. Šalyje vyrauja dinamiška ir nevaržoma aplinka. Danų gyvenimo pagrindas yra sąžiningumas, darbo etika, visuotinė lygybė, socialinis teisingumas, lygios moterų ir vyrų teisės bei tvarkingos viešosios vietos. Maloni darbo aplinka, darni šeima, bendruomeninis gyvenimas – tai didžiausios danų puoselėjamos vertybės. Danijoje vyrauja nuomonė, kad demonstruoti visuomenei savo turtus - važinėti prabangiu automobiliu, rengtis brangiais rūbais - blogo tono požymis. Dideli privatūs namai čia - reta išimtis ir ekonominiais sumetimais.

Kalba

Valstybinė kalba – danų (kuri yra laikoma viena iš fonetiškai sudėtingiausių iki šių dienų išlikusių indoeuropiečių šeimos kalbų), tačiau 80% Danijos gyventojų puikiai kalba angliškai.

 

Religija 

Danijoje evangelikai liuteronai sudaro 95% gyventojų, todėl jų vertybės yra protestantiškos.

Maistas

Daniška virtuvė pradėjo formuotis XIX amžiuje. Sakoma, jog šio krašto virtuvė yra pakankamai riebi, nes tai nulėmė ne tik tai, jog šalyje pagrindiniu verslu ilgą laiką buvo žemės ūkis, bet ir šaltos bei ilgos žiemos. Tradiciniai Danijos virtuvės patiekalai – sumuštiniai (danai tvirtina, kad žino net 700 įvairių variantų!), iš karštų patiekalų žinomiausi: virta menkė su garstyčių padažu, ištirpintu sviestu, kietai virtais kiaušiniais, krienais ir virtomis bulvėmis; kepta antis su obuoliais, slyvomis, karamelizuotomis bulvėmis, kopūstais ir ruduoju padažu. Visame pasaulyje žinoma danų gastronomija, ypač daniški pyragaičiai (wienerbrod), migdoliniai riestainiai (kransekage), obuolių pyragas (aeblekage).

Laisvalaikis

Čiupk dviratį ir įsijunk į Danų gyvenimo ritmą! Danai itin didžiuojasi savo kultūriniu paveldu, todėl dažnai dalyvauja įvairiuose kultūriniuose renginiuose. Lankytis parodose, filmų festivaliuose, koncertuose, teatre, balete ar operoje ar tiesiog mėgautis nuostabia senąja ar naująja architektūra Danijoje itin populiaru. Daugiau apie jų gyvenimo būdą gali pasiskaityti čia.

Danijoje gausu teatrų, muziejų, dažnai vyksta įvairūs koncertai, festivaliai, pritraukiantys žmonių iš viso pasaulio. Danijos televizijoje filmai rodomi originalo kalba su daniškais subtitrais, tad atvykusieji užsienio šalių studentai daugumą filmų gali žiūrėti anglų bei prancūzų kalbomis.

Transportas

Dviratis – savotiškas Danijos simbolis, be kurio ši šalis yra neįsivaizduojama. Tai labai pigi, smagi ir praktiška transporto priemonė. Problemų nebrangiai nusipirkti, pasiskolinti ar išsinuomoti dviratį Danijoje tikrai nekils! Priešingai nei Lietuvoje, naktimis Danijoje kursuoja naktiniai autobusai (tarp 00:30 ir 5:30). Bilietas kainuos dvigubai daugiau nei dieną, bet esant reikalui juk galima tuo pasinaudoti:)

Transporto infrastruktūra Danijoje yra labai gerai išvystyta. Su dauguma Danijos miestų galima lengvai susisiekti autobusu arba traukiniu. Tačiau teigiama, jog geriausia keliauti traukiniais, kuriais  pasiekiamos atokiausios Danijos vietos. Kalbant apie automobilius - geriausia jais naudotis tuomet, kai vyksti kur nors su kompanija draugų, kadangi Danijoje gana didelės kuro kainos vienam važinėti automobiliu neverta:)
 

Darbas

Daugelis studijuojančiųjų Danijoje dirba pusės etato (part-time job) darbus. Kaip tarptautinis studentas, atvykęs iš kitos šalies Tu taip pat turėsi galimybę dirbti kol studijuosi. Lygiai taip pat, kaip lygiavertis darbuotojas, baigęs studijas galėsi siekti ir darbo pilnu etatu Danijos įmonėse. Visi bent 10-12 val. per savaitę dirbantys studentai gali gauti valstybės paramą siekiančia 5753 DKK (~770€) per mėnesį (neatskaičius mokesčių). Minimalus valandinis uždarbis Danijoje yra 11 €/val. Dirbti apie 10-12 val. per savaitę ir gaunant valstybės paramą tikrai pakanka norint save išsilaikyti. Žinoma, tai nereiškia, kad studentas negali uždirbti daugiau nei minimumo, tačiau norime priminti, jog nuvažiavus ten - pagrindinis tavo tikslas turėtų būti studijos, todėl patariame dirbti ne daugiau nei 20 val. per savaitę, kad spėtum derinti darbą su mokslais!

Įsidėmėk, kad darbui danų kalbos nemokėjimas nėra kliūtis, kadangi dauguma piliečių (apie 80 %) kalba angliškai, tačiau be danų kalbos, galėsi dirbti tik ten, kur nėra tiesioginio bendravimo su žmonėmis. Svarbu žinoti, jog Europos Sąjungos pilietis, norintis studijuoti ir dirbti Danijoje, turi gauti ES/EEB leidimą. Kreiptis dėl jo gavimo turėtum po to, kai gausi oficialų laišką apie priėmimą į aukštąją mokyklą arba jau būsi nuvykęs į Daniją. Daugiau informacijos apie darbo galimybes Danijoje ieškok Danijos vyriausybės sukurtame tinklalapyje, skirtame tarptautiniams studentams, www.workindenmark.dk.

Šiame puslapyje, skirtame būtent iš kitų šalių atvykusiems studijuoti į Daniją, rasi nuorodų, kurios bus labai naudingos ieškant studentiško darbo, laisvu nuo studijų metu!

Skambinti
Siųsk užklausą