Stojimo anketa
Nemokamos konsultacijos
+370 684 44220
Stojimas 1-2-3

Čia rasi visą esminę informaciją apie kiekvieną žingsnelį, kurį reikia žengti norint sėkmingai pradėti studijas užsienyje.
Didžiausias streso priešas - informacija - kuo geriau būsi informuotas apie visus praktinius studijų ir gyvenimo svetur aspektus, tuo mažiau bus baimės ir nerimo. Mūsų tikslas - padaryti Tavo stojimą kaip galima paprastesnį ir malonesnį, todėl ir sukūrėme šią trumpą instrukciją.

1. Programos paieškos
Kastu siūlo galimybę rinktis iš ~2500 anglų kalba dėstomų programų 5 Europos šalyse, todėl suprantama, kad gali jaustis pasimetęs ir apsvaigęs tokioje gausybėje.

Norint pasirinkti būtent tai, kas tinka Tau, verta apgalvoti daugelį aspektų: pradedant tuo, ką norėtum studijuoti, kas Tau tiktų ir būtų įdomu ir baigiant tuo, kur. Svarstant šiuos klausimus verta apgalvoti ne tik savo norus ir svajones, tačiau ir galimybes. Kokius klausimus vertėtų sau užduoti, kokius kriterijus apgalvoti ir kur ieškoti pagalbos niekaip negalint atrasti sau vietos gali sužinoti skiltyje Pagalba renkantis profesiją.
2. Finansai
Vienas svarbiausių kriterijų galvojant apie studijas užsienyje yra finansai. Skirtingos šalys siūlo skirtingas finansines galimybes, todėl labai svarbu įsitikinti, kad studijos pasirinktoje šalyje tikrai įkandamos Tavo kišenei. Negana to, tikrai pravartu žinoti atsiskaitymo už studijas (jei toks reikalingas) tvarką skirtingose šalyse ir būti susipažinus su galimybėmis gauti paskolą, paramą ar kitokio pobūdžio finansinę pagalbą pasirinktoje šalyje.

Visą svarbiausią informaciją, susijusią su įvairiais finansiniais aspektais visose mūsų siūlomose šalyse rasi skiltyje Finansai. Čia rasi ir lentelę, apibendrinančią informaciją apie visas šalis ir leidžiančią jas palyginti bei atskirus skyrius apie kiekvienoje šalyje egzistuojančias finansines galimybes.
3. Stojimo reikalavimai
Išsirinkus programą labai svarbu žinoti, ko reikia, norint sėkmingai į ją įstoti. Stojimo reikalavimai susideda iš daugelio skirtingų punktų, todėl norėdamas tiksliai sužinoti visus reikalavimus turėtum aplankyti keletą vietų mūsų puslapyje:

Svarbu ⇒ Bendrieji stojimo reikalavimai
Kaip įstoti? ⇒ Reikalingi dokumentai
Kaip įstoti? ⇒ Anglų kalbos testas ⇒ Reikalaujami testai

Šiose skiltyse rasi pačią bendrausią informaciją apie stojimo reikalavimus, kuri padės tau pasiruošti stojimo procesui – sužinosi, kokius dokumentus reikia turėti, kokį anglų kalbos testą laikyti ir t.t. Tačiau skirtingos programos taip pat turi ir specifinius reikalavimus – kokį balą reikia surinkti iš anglų kalbos testo, koks pažymių vidurkis reikalaujamas (ir ar išvis reikalaujamas) ir pan. Norėdamas sužinoti konkrečius programos reikalavimus, turi paspausti ant Tave dominančios programos ir aplankyti jos apraše esančią skiltį „Stojimo reikalavimai“.
4. Stojimo procesas
Išsirinkus programą, apsiskaičiavus finansines galimybes ir sužinojus stojimo reikalavimus belieka tik stoti. Stojimo procesas per Kastu susideda iš trijų visai paprastų žingsnių. Viską, ką reikia apie juos žinoti, gali rasti skiltyje Stojimo procesas, o taip pat viso stojimo proceso metu Tave lydės Kastu konsultantai, kurie pasirūpins, kad visą informaciją Tu gautum operatyviai ir laiku.

Pavasario pabaigoje-vasaros pradžioje Tavo stojimo procesas bus vainikuotas laišku iš aukštosios. Net jeigu gausi sąlyginį priėmimo laišką, jau gali pradėti džiaugtis, kadangi paprastai keliamos sąlygos būna labai nesunkiai įgyvendinamos :)
5. Informacijos paieška
Sulaukus atsakymo, labai nebloga mintis būtų pasidomėti aukštąja išsamiau: paieškoti su ja susijusių grupių socialiniuose tinkluose, pažiūrėti aukštąją pristatančius video, pasikalbėti su ten jau studijuojančiais, paieškoti bendraminčių, kurie stoja tuo pat metu kaip ir Tu ir t.t. Kuo daugiau žinosi, tuo ramesnis ir geriau pasiruošęs jausiesi atėjus laikui išvykti. Be to, yra daug šansų, kad aktyviai iš anksto įsijungus į aukštosios gyvenimą, greičiau susirasi draugų, galbūt net rasi žmonių, kurie galės Tau pasiūlyti su kuo arba kur gyventi, nebrangiai parduoti panaudotas knygas ar kitaip pagelbėti.
6. Apgyvendinimas
Gavęs kad ir sąlyginį priėmimo laišką būtinų būtiniausiai iškart imkis būsto paieškos. Turėk omenyje, kad kasmet į universitetus plūsta šimtai pirmakursių, taigi, kuo anksčiau pradėsi paieškas, tuo mažiau rizikos, kad studijoms beprasidedant teks gyveni po tiltu :)

Bendrą informaciją galima rasti skiltyje Apgyvendinimas, tačiau kiekviena aukštoji turi skirtingas apgyvendinimo galimybes ir taiko skirtingą tvarką, todėl pačią aktualiausią ir naudingiausią informaciją rasi prie savo pasirinkto universiteto aprašymo pasirinkęs skiltį „Apgyvendinimas“. Taip pat nežinodamas nuo ko pradėti būsto paieškas visada gali parašyti Kastu konsultantams. Mes už Tave būsto nesurasime, tačiau galime nukreipti teisinga linkme.
7. Draudimas
Visada saugiau jausiesi apsidraudęs, kadangi užsienyje gydytojo paslaugos gali atsieiti labai brangiai. Geriausias ir pigiausias variantas yra pasiimti Europos Sveikatos Draudimo Kortelę (ESDK), kurią išduoda ligonių kasose bet kuriame mieste. Kortelė yra išduodama nemokamai, galioja visoje Europos Sąjungoje ir veikia kaip bazinis sveikatos draudimas, suteikiantis galimybę gauti nemokamą medicininę pagalbą, kuomet Tau jos prireikia.

Norint gauti šią kortelę iš Tavęs bus paprašyta pateikti įrodymą, kad studijuoji užsienio universitete. Jei universiteto priėmimo laiškas, ligonių kasoje nebus priimtas kaip pakankamas įrodymas, kad studijuosi užsienyje, Tau reikės palikti notaro patvirtintą įgaliojimą tėvams, su kuriuo jie galėtų Tavo vardu paimti ESDK. Tuomet, kai nuvyksi į universitetą ir pradėsi studijas, reikės paprašyti universiteto studijų skyriaus išduoti tau pažyma, kad tu tikrai studijuoji jų universitete. Gavęs šią pažymą, nusiųsi ją tėvams ir jie su įgaliojimu ir tavo atsiųsta pažyma nuėję į ligonių kasas galės išimti Tau ESDK.
8. Kelionė
Nukeliauti į aukštąją mokyklą gali arba savarankiškai arba pasinaudoti Kastu siūloma nuolaida Litred autobusams (apie tai informacija kiekvienais metais būna pateikta Kastu naujienų skiltyje).

Rinkdamasis kelionės laiką labai gerai įsiskaityk į iš aukštosios gautus laiškus, kuriuose kalbama apie studijų pradžią. Kai kurios aukštosios paskutinėmis rugpjūčio savaitėmis vykdo privalomą „Introduction Week“. Jeigu tavo pasirinktoje aukštojoje toks renginys yra planuojamas, kelionę gali reikėti susiplanuoti anksčiau. Taip pat nebloga mintis yra pasilikti savaitę laiko apsipratimui naujoje vietoje prieš prasidedant numatytai programai.
9. Dokumentų tvarkymas
Priklausomai nuo šalies, į kurią įstoji, Tau gali reikėti išsiimti papildomus dokumentus norint gyventi ir/ar dirbti šalyje, todėl svarbu žinoti, ko Tau reikia, bei kur tai gauti, norint gyventi ir mokytis be jokių rūpesčių :)

Norint gyventi Nyderlanduose, Tau reikės užsiregistruoti „IND“ – registruotis privalo visi, ketinantys gyventi šalyje ilgiau nei tris mėnesius. Taip pat Nyderlanduose privaloma turėti sveikatos draudimą, todėl prieš vykstant studijuoti į Nyderlandus išsiimti ESDK būtų labai naudinga. Norint dirbti Nyderlanduose jokia papildoma registracija ar dokumentai ES piliečiams nereikalingi.

Norint gyventi Danijoje ilgiau nei tris mėnesius, būtinai reikia gauti Residence permit. Darbui jokia papildoma registracija ES piliečiams nėra reikalinga.

Jokių specialių leidimų Lietuvos piliečiams, norintiems gyventi ir dirbti Didžiojoje Britanijoje (Anglijoje, Škotijoje) nereikia. Tačiau prireikus galima gauti Registration Certificate.

Norintys gyventi Švedijoje, ne vėliau nei per tris mėnesius nuo atvykimo turi užsiregistruoti „Migration Board“ (žiūrėk sąlygas, taikomas EU/EEA šalims). Papildomo leidimo norint dirbti nereikia.
10. Paskutiniai patarimai
Jei prieš išvažiuodamas pasidomėsi šalimi, aukštąja ir bendra studijų aplinka, atsakingai susiplanuosi finansus ir iš anksto pradėsi būsto paieškas, pirmosios savaitės naujoje vietoje tikrai nebus tokios sunkios, kaip galėtum pagalvoti :)

Toliau viskas priklauso tik nuo Tavęs ir Tavo iniciatyvų. Mūsų patarimas – būti veržliam ir drąsiam. Kuo daugiau veiklos turėsi, tuo mažiau bus laiko nuobodžiauti ir ilgėtis namų. Dalyvauk papildomoje veikloje ir užtikrintai susirasi naujų draugų. O svarbiausia – nebijok klausti. Natūralu, kad naujoje aplinkoje daug kas gali būti neaišku ar baugu, todėl paklausti tų, kurie žino geriau, visada gera mintis.

 

Skambinti
Siųsk užklausą