Perspektyvos baigus studijas

Studijos užsienyje daro milžinišką poveikį tavo gyvenimui, o ypač - tavo karjerai.

Būtina suvokti pranašumus, kuriuos įgysi studijuodamas svetur tam, kad vėliau, jau baigęs studijas ir gavęs diplomą, galėtum kuo perspektyviau juos išnaudoti.

 

Baigus studijas užsienyje, tavo vizitine kortele taps:

  • Naujausios, pasaulį keičiančios žinios;
  • Tarptautinė patirtis ir vienos ar daugiau kalbų laisvas mokėjimas;
  • Galimybė žinias parvežti į gimtinę ir sėkmingai pritaikyti gerovės kūrime;
  • Plačiai atpažįstamas diplomas ir tolimesnė tarptautinė karjera;
  • Naudingi kontaktai ir ryšiai visame pasaulyje.

 

Koks kitas žingsnis gavus užsienio aukštosios baigimo diplomą?

  • Žinių „atvežimas“ į Lietuvą. Gali grįžti į Lietuvą ir sėkmingai įsilieti į Lietuvos darbo rinką – užsienio diplomas (garantuojantis, jog tu puikiai moki anglų kalbą, gebi  greitai prisitaikyti prie naujos aplinkos ir turi tarptautinės patirties) darbdavių yra itin vertinamas. Daugiau informacijos apie tai čia.
  • Tolimesnė karjera užsienyje. Baigusiems studijas užsienyje sudaromos palankios sąlygos įsidarbinti (juolab, jog studijų metu jau būsi įgijęs praktinės patirties).
  • Tolimesni mokslai užsienyje. Gali toliau tęsti mokslus užsienio šalyse ir stoti į magistro/doktorantūros studijų programas. Daugelis magistro studijų programų užsienyje yra orientuotos į praktikos ir teorinių žinių derinimą, taigi tai nebus studijos vien dėl diplomo – kartu įgausi ir naudingos darbinės patirties.
  • Kelionė. Susipakuok lagaminus ir keliauk pasižvalgyti po pasaulį! Baigus studijas dar metus pakeliauti ar pasavanoriauti kitose šalyse yra itin populiaru.
Įsidėmėk, kad tavo ateities perspektyvos priklauso ne nuo gauto diplomo ar universiteto prestižo, o tik nuo tavęs ir tavo siekių gyvenime bei sugebėjimo iš studijų pasiimti kuo daugiau!

Užsienio šalyje įgytų diplomų pripažinimas

Studijų pripažinimo klausimas kyla atvykus iš vienos šalies į kitą, pavyzdžiui, grįžus į savo šalį po studijų užsienyje arba išvykus svetur studijuoti ar dirbti. Studijų pripažinimas visada yra individualus, jis priklauso nuo priimančiosios šalies švietimo sistemos ir teisinio reguliavimo.  Siekiant palengvinti studijų pripažinimą, 1997 m. 28 Europos šalys pasirašė Europos Tarybos ir UNESCO konvenciją dėl kvalifikacijų, susijusių su aukštuoju mokslu, pripažinimo Europos valstybėse, kitaip vadinamą Lisabonos konvenciją.

Diplomo pripažinimo dokumento reikalaujama tik tuomet, jeigu baigęs bakalauro studijas užsienyje, ketini stoti į magistro studijas pvz. Lietuvoje ar kurioje kitoje šalyje. Kai kurios aukštosios yra sudariusios bendradarbiavimo sutartis su užsienio aukštojo mokslo institucijomis, todėl dažnai diplomo pripažinimo dokumento nereikalaujama. Darbdaviai taip pat labai retais atvejais prašo užsienyje įgytos kvalifikacijos pripažinimo dokumentų.

Yra sukurtas nuolat atnaujinamas informacinis tinklalapis http://www.enic-naric.net/. Jame galima rasti pripažintų užsienio aukštųjų mokyklų sąrašus, švietimo sistemų aprašymus, informaciją apie studijų pripažinimą, užsienio šalių informacinių centrų adresus ir telefonus. Kilus klausimams dėl studijų pripažinimo, galima drąsiai kreiptis į pasirinktos šalies informacinį centrą.

Perspektyviausios ateities studijos

Kadangi tam tikrų profesijų perspektyvos priklauso nuo šalies, jos ekonominės padėties, darbo rinkos tendencijų, labai sunku pateikti tikslų vieną sąrašą, kuris galėtų atspindėti viso pasaulio šalių perspektyviausių studijų tendencijas. 

Dažnai tokius sąrašus sudaro darbo birža ir įvairūs tyrimų centrai, kurie nustato:

  • kokios specialybės buvo paklausios vienais ar kitais metais;
  • kiek studentų baigė tam tikrą specialybę ir kokios perspektyvos nusimato šiems studentams;
  • kokios bus tos perspektyviausios ateities studijos, kurių specialistų darbo rinkoje itin trūks.