Anglų kalbos žinių patvirtinimas – paskutinis Tavo stojimo etapas, tačiau tai nereiškia, kad juo rūpintis galima pradėti paskutinę minutę. Jau besirinkdamas studijų programas, atkreipk dėmesį į anglų kalbos reikalavimus. Stodamas per Kastu, priklausomai nuo pasirinktų aukštųjų, turi galimybę rinktis iš trijų anglų kalbos žinių patvirtinimo būdų:
- Išlaikyk anglų kalbos brandos egzaminą ir/arba mokykis anglų kalbą B2 lygiu mokykloje bei turėk reikiamą vidurkį.
- Išlaikyk Oxford Placement Test – nemokamai organizuojamas Kastu stojantiems į Daniją.
- Išlaikyk IELTS, TOEFL arba Duolingo testą.
Kokie testai yra pripažįstami tavo pasirinktoje aukštojoje, gali pamatyti čia arba kiekvienos aukštosios mokyklos aprašyme skiltyje „Stojimo reikalavimai“.
Nesvarbu, kokio anglų kalbos patvirtinimo būdo reikalauja tavo pasirinkta aukštoji mokykla, tavo anglų kalbos žinios privalo būti geros ir nuolatos tobulinamos. Anglų kalbos įgūdžiai – vienas svarbiausių dalykų stojant į tarptautines studijų programas užsienyje.
Svarbu:
- Nemokamas Oxford testas, stojantiems į Daniją, pirmą kartą yra organizuojamas vasario mėnesį.
Jeigu renkiesi laikyti IELTS, TOEFL arba Duolingo testą, jų rezultatus reikėtų turėti iki vasaros vidurio (stojant į kai kurias Danijos ir Švedijos aukštąsias anglų kalbos testą reikia išsilaikyti daug anksčiau, būtinai atkreipk dėmesį į „Stojimo reikalavimai“ skiltį prie universitetų aprašymų)!
Jeigu pasirinkai aukštąsias, kurios pripažįsta tik IELTS/TOEFL, tačiau nesijauti tikras ar tikrai sugebėsi surinkti reikiamą balą, siūlome tokį veiksmų planą: 1. Atsarginiu prioritetu pasirink aukštąją, kuri nereikalauja IELTS ar TOEFL testo; 2. Pasitikrink savo anglų kalbos žinias laikydamas Oxford testą. Tokiu būdu, net jeigu nepasiseks surinkti reikiamo balo iš IELTS/TOEFL, turėsi galimybę įstoti į tas aukštąsias, kurios jo nereikalauja (pavyzdžiui Nyderlandai ar Belgija).
Turėk omenyje, kad tarptautininiams testams registruotis reikia iš anksto, kadangi vėliau tavo pageidaujamu laiku gali nebelikti laisvų vietų.
- Taip pat prisimink, kad testo rezultatus tu gausi praėjus maždaug 2-3 savaitėms nuo testo laikymo, todėl apskaičiuok viską taip, kad rezultatai aukštąsias pasiektų laiku.
- Jeigu testą laikysi jau po anketos išsiuntimo, jo sertifikatą reikės atsiųsti mums, kai tik jį gausi.
- Gali pasinaudoti testų centrų siūloma galimybe rezultatus siųsti tiesiai aukštosioms – apie pageidavimą tai padaryti, tu turi informuoti testo organizatorius prieš testo laikymą.
Patarimai kaip pasiruošti testui:
- Bent po truputį kalbos kasdien! Kad galėtum laisviau bendrauti angliškai ir pasiruošti testui, turi susigyventi su kalba, priprasti prie jos, padaryti ją sava ir nebijoti jos. Tad patariame kasdien bent šiek tiek laiko skirti kalbai. Tai nebūtinai turi būti realus mokymasis, gali užtekti ir mėgstamo serialo žiūrėjimo arba dienos naujienų skaitymo anglų kalba. Esmė – pagal galimybes nepraleisti nė dienos be anglų kalbos praktikavimosi.
- Listening – podcast‘ai arba muzika! Atėjus interneto erai labai geras klausymosi žinių šaltinis tapo internetinės radijo ir pokalbių laidos arba podcast‘ai. Juose pašnekovai aptaria pasaulines aktualijas, šneka įdomiomis temomis. Klausydamasis jų, eidamas ar važiuodamas, nejučia lavinsi klausymosi įgūdžius bei plėsi pasaulėžiūrą ir bendras žinias apie pasaulį. Jeigu įvestum į Google „english podcasts” rastum tikrai daug rezultatų. Štai keli iš jų: English as a Second Language Podcast, Podcasts in English, British Council Podcasts.
- Reading – išmok atrinkti tai, kas nebūtina! Kai gauni tekstą per testą, pirma mintis greičiausiai būna tai, kiek daug yra nežinomų žodžių. Štai čia ir ateina pirmi panikos požymiai. Nusiramink, paslaptis yra paprasta: visų teksto žodžių žinoti ir nereikia. Užtenka suvokti teksto prasmę ir pagrindinę mintį, o atskirus žodžius galima arba suprasti iš konteksto, arba net apskritai ignoruoti. Taigi, kai skaitai tekstą, pirmiausia „praskanuok” jį akimis, pabandyk suprasti bendrai apie ką rašoma. Tada pabandyk suvokti kiekvienos pastraipos pagrindinę mintį. O toliau jau viskas priklauso nuo to, į kokius klausimus turi atsakyti, tada jau reikia gilintis į konkrečius teksto gabaliukus.
- Use of english – nekalk taisyklių atmintinai! Stenkis jas pritaikyti ir panaudoti praktiškai. Reikia mokėti pritaikyti tas taisykles pavyzdžiuose, su konkrečiais žodžiais ar sakiniais. Pravartu prie kiekvienos taisyklės stengtis įsiminti pavyzdžius: sakinius, žodžių junginius, atskirus žodžius. Atsiminęs vieną iš tokių pavyzdžių, žinosi, kaip rašomi kiti panašūs pavyzdžiai. Kuo daugiau užduočių su įvairiausiomis gramatinėmis taisyklėmis atliksi, tuo geriau jas įsiminsi. ;)
- Nusiteik pozityviai ir prieš testą būtinai pailsėk ir gerai išsimiegok! Pagrindinė laikančių testą klaida – pernelyg didelė baimė dėl rezultatų. Pirmiausia, koncentruokis į pasiruošimo testui procesą, daryk tai nuoširdžiai, nes juk tu vyksi studijuoti anglų kalba ir tai darai tik dėl savęs, paversk tai malonumu :) Galiausiai, nesimokyk paskutinę naktį prieš testą, o leisk mintims ir žinioms susigulėti. Būsi labiau emociškai pasiruošęs testui nei praleidęs visą bemiegę naktį prie knygų ir gramatinių taisyklių.