Darbo studijų metu galimybės

Daugelis studentų, išvykę studijuoti į užsienį, stengiasi patys padengti savo studijų išlaidas dirbdami laisvu nuo mokslų metu.

Darbo paieška gali užtrukti, o rezultatai priklausys nuo to, kaip aktyviai ieškosi, taip pat ir nuo miesto, kuriame gyvensi ar nuo tos šalies darbo rinkos.  Dažniausiai tam, kad padengtų pragyvenimo išlaidas, studentai turi dirbti 12-15 valandų per savaitę (2-3 valandas per dieną). Tokį darbo krūvį yra pakankamai nesudėtinga derinti su studijomis. Nepatariame dirbti daugiau, nes tai gali pakenkti tavo akademiniams rezultatams. Nepamiršk, kad tavo tikslas yra sėkmingai pabaigti studijas!

Dažniausiai dirbama paslaugų sektoriuje. Kai kuriose šalyse galima uždirbti iki 14 eurų per valandą. Norėdamas sužinoti tikslią informaciją apie darbo galimybes tavo pasirinktoje šalyje, gali susisiekti su ten besimokančiais studentais.

 

Svarbu! Tau nevertėtų teikti stojimo anketos į aukštąją mokyklą užsienyje, jei ten planuoji tik dirbti.

 

Nepamiršk, kad svarbiausias tavo darbas - būti pavyzdingu studentu!

Patarimai ieškant darbo užsienyje

Prieš pradedant ieškoti darbo turi suvokti, kad susirasti jį užsienyje nebus lengva. Darbą susirasi tik tuo atveju, jeigu intensyviai ieškosi. Juk žinai posakį - Randa tas, kas ieško!

  1. Informuok savo draugus, kursiokus, dėstytojus ir visus kitus žmones, kad ieškai darbo nepilnai darbo dienai. Galbūt jie tau padės arba rekomenduos laisvą darbo vietą. Kuo daugiau žmonių žinos, kad ieškai darbo, tuo lengviau pavyks jį susirasti!
  2. Efektyviausias ir greičiausius rezultatus garantuojantis darbo ieškojimo būdas - atsispausdink 100-150 savo gyvenimo aprašymų (CV) ir paskirk kelias dienas vaikščiojimui po mieste įsikūrusias firmas, parduotuves, gamyklas, mokyklas ir kitas įstaigas, kuriose galėtų atsirasti darbo studentui. Kiekvienoje įstaigoje paklausk apie įsidarbinimo galimybes joje, dažniausiai po šio klausimo būsi supažindintas su už tai atsakingu asmeniu, jam prisistatysi, paliksi savo gyvenimo aprašymą. Po daugybės tokių susitikimų yra didelė galimybė sulaukti bent kelių darbo pasiūlymų.
  3. Dairykis į parduotuvių vitrinas ir skelbimų lentas prekybos centruose – kai kurios kompanijos, ieškančios darbuotojų dirbti nepilną darbo dieną, savo skelbimus kabina parduotuvių vitrinose, o prekybos centrai juos deda į savo skelbimų lentas. Vaikštinėdamas gatvėmis nepatingėk žvilgtelėti į parduotuvių langus.
  4. Ieškok darbų internete. Gali naudoti programą Google Translator, jeigu darbo skelbimai yra ne anglų kalba. Suradęs tau tinkamą darbo skelbimą, paprašyk savo aukštosios mokyklos užsienio reikalų koordinatoriaus, kad pirmą kartą paskambintų už tave kompanijai, arba nueik ten tiesiai ir nusinešk savo CV.
  5. Kreipkis į įdarbinimo agentūras, kurios siūlo trumpalaikius/vienkartinius darbus studentams.
  6. Pasiteiraukite savo universitete. Kartais universitetai suteikia keletą darbo vietų savo studentams (laboratorijų valymas ir pan.).
  7. Pasidomėk tokiomis ir analogiškomis įmonėmis kaip Bolt, Wolt, Uber, DPD, Barbora ir t.t. - tokio tipo įmonės pastoviai ieško darbuotojų dirbti lanksčių darbo grafikų.

Reikalavimai norint dirbti  ir gyventi užsienyje

Europos sąjungos (ES) piliečiai ketinantys dirbti kituose ES šalyse gali nevaržomai dirbti. Tačiau prieš tai jums reikės užsiregistruoti miesto savivaldybėje. Savivaldybėse registracijos taisyklės gali būti skirtingos, taigi norint užsiregistruoti reikėtų kreiptis į aukštąją, į kurią įstojai (dažnai aukštosios mokyklos savo tarptautiniams studentams padeda susitvarkyti šiuos dokumentus), arba tiesiogiai į miesto, kuriame gyvensi, savivaldybės administraciją. Jie nurodys tau tikslią registracijos procedūrą. Kai užsiregistruosi, tau bus suteiktas gyventojo numeris, kuris bus reikalingas įsidarbinant, atidarant banko sąskaitą ir tvarkant įvarius kitus reikalus.

Reikalingi dokumentai:

  • Asmens tapatybės dokumentas
  • Dvi/keturios dokumentinės nuotraukos
  • Priėmimo į aukštąją laiškas