Bendra informacija apie Daniją

Naujausių tyrimų duomenimis, būtent danai yra laikomi laimingiausia tauta pasaulyje. Klestinti ekonomika, senos demokratijos ir patriotizmo tradicijos – visa tai labai greitai pajuntama būnant tarp vietinių Danijos piliečių. O žodį „nusikalstamumas“ danai yra girdėję tikriausiai tik Holivudo veiksmo filmuose!

Įdomūs faktai

  • Undinėlės skulptūra Kopenhagoje, pasakų karalius H. C. Andersen‘as, „Carlsbergo“ alus – tai tik keletas garsiųjų Danijos simbolių.
  • Nuo VIII iki XI amžiaus danai buvo žinomi vikingų vardu. Kartu su norvegais ir švedais jie steigė kolonijas, plėšikavo ir prekiavo visoje Europoje. Šiandien danai didžiuojasi savo gerovės valstybe, kurioje kiekvienam užtikrinta įvairiapusė socialinė apsauga.
  • Šiandien Danija yra konstitucinė monarchija ir turi karalienę!
  • Danų kiną tarptautiniu mastu garsina eksperimentuoti nevengiantis režisierius Lars von Trier.

What is Denmark!?

Danish People and Danes Culture

Kultūra ir žmonės

Daniją daugelis lietuvių renkasi dėl aukšto pragyvenimo lygio, panašaus klimato, nedidelio atstumo, socialinių garantijų ir didelio valstybės dėmesio šeimai. Jau pažinus danus, žavi ir kitos savybės: danai pirmenybę teikia tvarkai, atvirumui, sąžiningumui, todėl neretai gali pasirodyti nemalonūs užsieniečiams, kai atvirai pasako, ką galvoja. Tai nereiškia, kad jie grubūs ar arogantiški, tai tiesiog jų bendravimo stilius. Bendrai paėmus, danai labai tolerantiški ir visada stengiasi surasti kompromisą, o tai labai palengvina darbinius santykius. Danijoje ypač vetinama visuotinė, taip pat lyčių  lygybė, todėl vyrauja nuomonė, kad demonstruoti visuomenei savo turtus (pavyzdžiui, važinėti prabangiu automobiliu ar rengtis brangiais rūbais) blogo tono požymis. Rūpestis bendruomene ir aplinka – tai, ką gali rodyti visur ir visada.

 

Kalba

Valstybinė kalba – danų (kuri yra laikoma viena iš fonetiškai sudėtingiausių iki šių dienų išlikusių indoeuropiečių šeimos kalbų), tačiau 80% Danijos gyventojų puikiai kalba angliškai.

 

Religija 

Danijoje evangelikai liuteronai sudaro 95% gyventojų, todėl jų vertybės yra protestantiškos.

Maistas

Daniška virtuvė pradėjo formuotis XIX amžiuje. Sakoma, jog šio krašto virtuvė yra pakankamai riebi, nes tai nulėmė ne tik tai, jog šalyje pagrindiniu verslu ilgą laiką buvo žemės ūkis, bet ir šaltos bei ilgos žiemos. Tradiciniai Danijos virtuvės patiekalai – sumuštiniai (danai tvirtina, kad žino net 700 įvairių variantų!), iš karštų patiekalų žinomiausi: virta menkė su garstyčių padažu, ištirpintu sviestu, kietai virtais kiaušiniais, krienais ir virtomis bulvėmis; kepta antis su obuoliais, slyvomis, karamelizuotomis bulvėmis, kopūstais ir ruduoju padažu. Visame pasaulyje žinoma danų gastronomija, ypač daniški pyragaičiai (wienerbrod), migdoliniai riestainiai (kransekage), obuolių pyragas (aeblekage).

Laisvalaikis

Čiupk dviratį ir įsijunk į Danų gyvenimo ritmą! Danai itin didžiuojasi savo kultūriniu paveldu, todėl dažnai dalyvauja įvairiuose kultūriniuose renginiuose. Lankytis parodose, filmų festivaliuose, koncertuose, teatre, balete ar operoje  ar tiesiog mėgautis nuostabia senąja ar naująja architektūra Danijoje itin populiaru. Danijos televizijoje filmai rodomi originalo kalba su daniškais subtitrais, tad atvykusieji užsienio šalių studentai daugumą filmų gali žiūrėti anglų bei prancūzų kalbomis. Daugiau apie jų gyvenimo būdą gali pasiskaityti čia.

Transportas

Dviratis – savotiškas Danijos simbolis, be kurio ši šalis yra neįsivaizduojama. Tai labai pigi, smagi ir praktiška transporto priemonė. Problemų nebrangiai nusipirkti, pasiskolinti ar išsinuomoti dviratį Danijoje tikrai nekils! Problemų nekils ir grįžtant namo naktį – Danijoje kursuoja ir naktiniai autobusai (tarp 00:30 ir 5:30). Bilietas kainuos dvigubai daugiau nei dieną, bet esant reikalui, juk, galima tuo pasinaudoti.

Apskritai transporto infrastruktūra Danijoje yra labai gerai išvystyta. Su dauguma Danijos miestų galima lengvai susisiekti autobusu arba traukiniu. Tačiau teigiama, jog geriausia keliauti traukiniais, kuriais  pasiekiamos net atokiausios Danijos vietos. Kalbant apie automobilius – geriausia jais naudotis tuomet, kai vyksti kur nors su kompanija draugų, kadangi Danijoje gana didelės kuro kainos. 

Darbas

Daugelis studijuojančiųjų Danijoje dirba pusės etato (part-time job) darbus. Kaip tarptautinis studentas, atvykęs iš kitos šalies Tu taip pat turėsi galimybę dirbti, kol studijuosi. Lygiai taip pat, kaip lygiavertis darbuotojas, baigęs studijas galėsi siekti ir darbo pilnu etatu Danijos įmonėse.