Apgyvendinimas

Vienas iš svarbiausių darbų išsiuntus Kastu stojimo anketą – pradėti ieškoti gyvenamosios vietos mieste, kuriame nori studijuoti.

Yra keletas pasirinkimo būdų, kaip ir kur susirasti būstą įstojus į užsienio aukštąją mokyklą:

  • Bendrabučiai. Dažniausiai iš kitų šalių atvykę studentai gyvena vietiniuose studentų bendrabučiuose, kuriuos pasiūlo aukštoji, į kurią stojama. Už bendrabučius reikia mokėti.
  • Buto nuoma. Kai kurie studentai nuomojasi butus drauge su kitais studentais iš Lietuvos, su kuriais susipažino stojimo proceso metu arba, jau kiek vėliau, su naujais draugais iš kitų šalių, kuriuos sutiko mokslo metų pradžioje!

Rinkis tau priimtiniausią variantą, tik svarbiausia - pradėk ieškotis būsto kuo anksčiau!

Geriausia būsto pradėti ieškoti ankstyvą pavasarį, kadangi vėliau gali būti itin sudėtinga rasti laisvą vietą –  juk tokių kaip tu, atvykstančių iš kitų pasaulio šalių, yra tikrai labai daug! 

Nuo ko pradėti?

Visos aukštosios, net ir tos, kurios neturi savo bendrabučių, siūlo kažkokias apgyvendinimo alternatyvas naujiems studentams, tačiau paprastai universiteto siūlomų kambarių skaičius yra ribotas, todėl kuo anksčiau kreipsiesi, tuo daugiau šansų, kad turėsi stogą virš galvos.

  1. Idėmiai perskaityk skiltį „Apgyvendinimas“ Kastu puslapyje prie tavo universiteto aprašymo.
  2. Idėmiai perskaityk skiltį „Accommodation/Housing“ oficialiame tavo universiteto tinklapyje.
  3. Pradėk aktyvias paieškas!

 

Kaip išvengti apgavysčių

Semestro pradžia – aktyviausias gyvenamos vietos paieškos metas, todėl kur kas dažniau pasitaiko ir apgaulingų nuomos skelbimų.

  • Ieškant būsto, rekomenduojame būti budriems ir atidžiai peržiūrėti skelbimo nuotraukas. Patariame nuotraukas įkelti į Google Images ir tokiu būdu patikrinti ar nuotraukos nėra naudojamos kituose skelbimuose, kurie nesutampa.
  • Jeigu nėra galimybės apžiūrėti būsto pačiam, reikia būtinai prašyti nuomotojo aprodyti būstą video skambučio metu. Arba nusiųsti į apžiūrą kitą studentą (jų kontaktais gali pasidalinti Kastu koordinatoriai).
  • Jokiais atvejais nemokėti pinigų nepamačius būsto ir nepasirašius sutarties.
  • Nemokėti pinigų į banko sąskaitas esančias ne toje šalyje, kur nuomojamas būstas. Taip pat nesiųsti grynų pinigų per pinigų perleidimo platformas. Jeigu prašo persiųsti pinigus per WesternUnion ar panašią platformą, tai bus sukčiai.
  • Nepasikliaukite pernelyg pigios nuomos (palyginus su kaimynystėje esančiais skelbimais) pasiūlymais. Niekada nemokėkite papildomos pinigų sumos nuomininkui tam, kad pasirinktų būtent jus – duoti kyšį yra nelegalu ir jei jus apgautų, šių pinigų neatgautumėte.
  • Rekomenduojame vengti skelbimų, kurie nusako, kad gyvenamosios vietos registracija yra neįmanoma. Tai gali rodyti, kad būstas nuomojamas neteisėtai, jame gyvena daugiau žmonių nei yra legaliai galima ir pan.
  • Patikrinti ar toje šalyje/mieste yra Facebook grupės, kuriose kiti žmonės dalinasi sukčių skelbimais ir profiliais.

 

Vidutinės išlaidos būstui/komunaliniams mokesčiams per mėnesį

Danija

Nyderlandai

Belgija

Švedija

Suomija

VokietijaIspanijaAustrijaKinija

Vidutinės išlaidos*

400–750400–800400–600350–600300–500400-800300-700400-800150-500

*Faktinės būsto išlaidos priklauso nuo vietos bei būsto įrengimo