Apgyvendinimas

Vienas iš svarbiausių darbų išsiuntus Kastu stojimo anketą – pradėti ieškoti gyvenamosios vietos mieste, kuriame nori studijuoti.

Yra keletas pasirinkimo būdų, kaip ir kur susirasti būstą įstojus į užsienio aukštąją mokyklą:

 • Bendrabučiai. Dažniausiai iš kitų šalių atvykę studentai gyvena vietiniuose studentų bendrabučiuose, kuriuos pasiūlo aukštoji, į kurią stojama. Už bendrabučius reikia mokėti.
 • Buto nuoma. Kai kurie studentai nuomojasi butus drauge su kitais studentais iš Lietuvos, su kuriais susipažino stojimo proceso metu arba, jau kiek vėliau, su naujais draugais iš kitų šalių, kuriuos sutiko mokslo metų pradžioje!

Rinkis tau priimtiniausią variantą, tik svarbiausia - pradėk ieškotis būsto kuo anksčiau!

Geriausia būsto pradėti ieškoti ankstyvą pavasarį, kadangi vėliau gali būti itin sudėtinga rasti laisvą vietą –  juk tokių kaip tu, atvykstančių iš kitų pasaulio šalių, yra tikrai labai daug! 

Patarimai, kaip ieškotis būsto įstojus į užsienio aukštąją mokyklą

Geriausia ieškoti pradėti jau pavasarį, kadangi vėliau gali būti itin sudėtinga rasti laisvą būstą  –  juk tokių kaip tu, atvykstančių iš kitų pasaulio šalių, yra tikrai daug! Visos aukštosios, net ir tos, kurios neturi savo bendrabučių, siūlo kažkokias apgyvendinimo alternatyvas naujiems studentams, tačiau paprastai universiteto siūlomų kambarių skaičius yra ribotas, todėl kuo anksčiau kreipsiesi, tuo daugiau šansų, kad turėsi stogą virš galvos. Konkrečią informaciją apie apgyvendinimo galimybes ir sąlygas gali pasiskaityti kiekvienos aukštosios mokyklos aprašyme.

 • Kastu tinklalapyje prie kiekvienos aukštosios mokyklos aprašymo yra pateikta informacija apie joje siūlomus apgyvendinimo būdus – susirask aukštąją, į kurią stoji, ir atidžiai perskaityk pateiktą informaciją.
 • Didžioji dalis aukštųjų mokyklų, kurios neturi bendrabučių, yra sudariusios sutartis su apgyvendinimo bendrovėmis. Taigi, norėdamas susirasti būstą gali kreiptis ir į aukštosios, į kurią stoji, administraciją – ji tau suteiks reikiamus adresus, kuriais galėsi kreiptis visais su būstu susijusiais klausimais.
 • Būtinai apsilankyk aukštosios mokyklos, į kurią įstojai, internetiniame puslapyje – peržvelk ten siūlomas apgyvendinimo galimybes bei rekomendacijas.
 • Gali kreiptis į studentus, besimokančius tavo pasirinktoje šalyje, universitete. Jų  kontaktus rasi skiltyje Studentų kontaktai. Jie tau patars įvairiais gyvenimiškais klausimais, taip pat ir dėl būsto paieškų.
 • Jeigu iškilo sunkumų ieškant kur gyventi nuvykus studijuoti, būtinai parašyk į uždaras tos šalies studentams skirtas Kastu Facebook grupes, kuriose renkasi ketinantys išvažiuoti bei jau studijuojantys užsienyje studentai (Nesi grupės narys? Susisiek su Kastu konsultantais!). Jie tau tikrai patars, ką daryti. Galbūt čia susirasi su kuo galėtum nuomotis būstą kartu. Taip ne tik sutaupysi, bet ir apsigyvensi su savo tautiečiais ir atvykęs studijuoti nesijausi vienišas.
 • Gali pasinaudoti tarptautinių studentų būsto paieškos sistema housinganywhere.com, kuriose gali ieškotis būsto bet kurioje pasaulio vietoje. Šiuose puslapiuose susirenka ne tik ieškantys būsto, bet ir jį siūlantys.
 • Įsidėmėk, jog būsto probleminiuose miestuose (didžiuosiuose miestuose, į kuriuos suplūsta gausiausias skaičius studentų, pvz. Amsterdamas ar Roterdamas) dažniausiai reikia pradėti ieškoti dar prieš anketos išsiuntimą (sausio-kovo mėnesį) – jeigu pradėsi tuo rūpintis vėliau, gali būti, jog vietos apsigyventi iki studijų pradžios rasti nepavyks!

Ką daryti, jeigu atėjo laikas išvažiuoti studijuoti, tačiau kur gyventi dar neradai?

 • Tokiu atveju, būtinai kreipkis į aukštosios administraciją – kai kurios aukštosios už tam tikrą mokestį suteikia laikiną būstą (vienam ar dviems mėnesiams), kol studentas susiranda nuolatinę gyvenamąją vietą.
 • Visada yra galimybė apsistoti hostelyje. Dažnai tik atvykus pakanka savaitę pagyventi hostelyje, kol randi būstą. Būstą esant vietoje susirasti daug lengviau negu per atstumą.
 • Kreipkis į studentus, besimokančius toje pačioje aukštojoje – jie tau patars, kaip elgtis tokioje situacijoje, o galbūt ir priglaus pas save, kol susirasi pastovią gyvenamąją vietą.
 • Visada yra galimybė kreiptis ir per aukštosios Facebook profilį – ten dažnai būna sukurtos grupės, kuriose stojantieji ieško būsto. Jose gali pasidalinti savo problema ir laukti atsakymo.
SVARBIAUSIA - išbandyk visus įmanomus būdus ieškodama/s būsto!

Dar keli LABAI SVARBŪS patarimai, kuriuos verta žinoti prieš pradedant būsto paieškas:

Semestro pradžia – aktyviausias gyvenamos vietos paieškos metas, todėl kur kas dažniau pasitaiko ir apgaulingų nuomos skelbimų.

Visos aukštosios pataria naudotis tik jų teikiamais apgyvendinimo pasiūlymais, tačiau jei nuspręstumėte gyvenamos erdvės ieškotis patys:

 • Nepasikliaukite pernelyg pigios nuomos (palyginus su kaimynystėje esančiais skelbimais) pasiūlymais. Niekada nemokėkite papildomos pinigų sumos nuomininkui tam, kad pasirinktų būtent jus – duoti kyšį yra nelegalu ir jei jus apgautų, šių pinigų neatgautumėte.
 • Nesinaudokite „Western Union“ ar panašių pinigų išgryninimo įmonių teikiamomis paslaugomis, pervesdami tam tikrą sumą būsimam nuomotojui. Jūsų įmoka būtų neatsekama ir pinigų neatgautumėte.
 • Niekada nemokėkite nuomos ar depozito mokesčio prieš tai neaplankę nuomojamos patalpos.

Vidutinės išlaidos būstui/komunaliniams mokesčiams per mėnesį

Danija

Nyderlandai

Belgija

Švedija

Suomija

Vidutinės išlaidos*

350–600 €300–700 €300–600 €250–600 €200–450 €

*Faktinės būsto išlaidos priklauso nuo vietos bei būsto įrengimo