Motyvacinis laiškas

Motyvacinis laiškas yra pirmoji aukštosios mokyklos atstovų pažintis su tavimi. Skaitydami laišką, jie sužino apie tave labai daug: motyvaciją mokytis, susidomėjimą pasirinkta sritimi ir studijų programa, asmenybės savybes, talentus, stipriąsias puses ir ambicijas.

Užsienio aukštosios mokyklos studentus vertina kaip asmenybes ir priima juos kaip visaverčius savo bendruomenės narius, todėl jiems itin įdomu, ką tu gali pasiūlyti šiai bendruomenei, kokiomis savybėmis ir talentais praturtinsi jos gyvenimą. Pirmasis įspūdis yra ypatingai svarbus, taigi skirk motyvaciniam laiškui daug laiko ir jėgų, ir garantuotai pasieksi trokštamų rezultatų. Tai reprezentatyviausias dokumentas iš visų, kurie yra siunčiami aukštosioms.

 

*Svarbu! Ne visi universitetai reikalauja motyvacinio laiško. Ar tavo pasirinktam universitetui jo reikia?

NYDERLANDAI
Aukštoji mokykla
Motyvacinis laiškas
HAS University of Applied Sciences+
Radboud University+
Saxion University of Applied Sciences+
NHL Stenden University of Applied Sciences+
Tilburg University+

Fontys University of Applied Sciences, išskyrus

1. Information & Communication Technology (ICT)

-*

Hanze University of Applied Sciences, išskyrus
1. Design
2. Fine Art

-*

Breda University of Applied Sciences, išskyrus

1. Hotel Management
2. Bachelor of Sciences Leisure Studies
3. Creative Media and Game Technologies
4. Creative Business

-*

University of Twente, išskyrus

1. Advanced Technology
2. Chemical Science and Engineering
3.Creative Technology
4. Technology and Liberal Arts & Sciences (Atlas University College)

-*
Avans University of Applied Sciences+
HAN University of Applied Sciences-
Hotel Management School Maastricht-

HU University of Applied Sciences Utrecht

-

HZ University of Applied Sciences

-
Inholland University of Applied Sciences-

Rotterdam Business School

-

The Hague University of Applied Sciences

-
Van Hall Larenstein University of Applied Sciences-
Windesheim University of Applied Sciences-

Zuyd University of Applied Sciences

-

BELGIJA
Aukštoji mokykla
Motyvacinis laiškas
Artevelde University of Applied Sciences-

Howest University of Applied Sciences

+

UCLL University of Applied Sciences

+

Thomas More University of Applied Sciences

-

VIVES University of Applied Sciences

-

 

DANIJA
Aukštoji mokykla
Motyvacinis laiškas

Aarhus University

-

Business Academy Aarhus

+
Reikia pateikti motyvacinio laiško formą.

University College Absalon

-

University of Southern Denmark

-
Business Academy SouthWest+
VOKIETIJA/ISPANIJA
Aukštoji mokykla
Motyvacinis laiškas

University Pathway - Vokietija

-

University Pathway - Ispanija

-
SUOMIJA/ŠVEDIJA
Aukštoji mokykla
Motyvacinis laiškas
Häme University of Applied Sciences (HAMK)-
LUT University-
University West-
Linköping University-
Jönköping University+

 

KINIJA
Aukštoji mokykla
Motyvacinis laiškas
Visi Kinijos universitetai+

+   reikia
-    nereikia
-* nereikia su keliom išimtim

 

 

Rašai motyvacinį laišką?

Registruokis

 

Taip ir ne

Pateikiame tau trumpą instrukciją, ką reikėtų ir ko nereikėtų daryti rašant motyvacinį laišką. 

Reikia

Nereikia

 • Parodyk savo geriausius anglų kalbos gebėjimus. Neleisk, kad rašybos klaidos skaitytojui sudarytų neigiamą įspūdį.
 • Parodyk, kad žinai savo stipriąsias puses ir moki aiškiai formuluoti idėjas. Kalbėk konkrečiai, naudok žodžius ir sakinius, kuriuos supranti ir kuriuos supras skaitytojas.
 • Parodyk entuziazmą! Tavo motyvacinis laiškas turi trykšti pozityvumu. Parodyk savo užsidegimą išvykti į užsienį, gilinti pasirinkto dalyko žinias.
 • Prieš sukurdamas galutinę laiško versiją, kuria būsi patenkintas, parašysi ne vieną bandomąjį variantą. Pasiruošk tam.
 • Klausk artimų žmonių nuomonės.
 • Padalink tekstą į pastraipas. Tvarkingai sudėliotas tekstas lengviau skaitomas, atrodo reprezentatyviau.
 • Parodyk, o ne aprašinėk. Nurodyk pavyzdžius, kurie vaizduoja kaip mąstai ar ką veiki. Klausk savęs: ko dalyvavimas tam tikroje veikloje mane išmokė? Kaip komandinis sportas mane išmokė bendrauti komandoje? Kaip perskaityta knyga ar matytas filmas pakeitė mano suvokimą?
 • Neišsigalvok, nemeluok ir neiškraipyk realybės. Visa tai galima lengvai patikrinti interviu metu. Universiteto darbuotojai gali paprašyti plačiau papasakoti apie laiške nurodytus dalykus.
 • Aklai nepasitikėk rašybos tikrinimo įrankiais. Tikrink savo teksto rašybą, gramatiką ir skyrybą pats. Paprašyk trečiųjų asmenų pagalbos (pvz. draugų, anglų kalbos mokytojo ar korepetitorės).
 • Neatidėliok laiško rašymo ir nedaryk to paskutinę akimirką. Galima suprasti, kai laiškas buvo paruoštas skubant. Skubėdamas gali praleisti svarbias detales.
 • Venk arogancijos. Neperženk plonos ribos tarp pasitikėjimo savimi ir pagyrų.
 • Neperkrauk laiško nereikalinga informacija. Pasirink kelis geriausius pavyzdžius ir juos išplėtok.
 • Pamiršk apie jau paruoštus ruošinius ar šablonus motyvaciniams laiškams rašyti.
 • Nenaudok per daug komplikuoto žodyno. Rašyk sau įprasta kalba. Gali naudoti žodyną, tačiau stenkis rašyti tau suprantamais žodžiais.

Kaip rašyti motyvacinį laišką?

Susiruošei rašyti motyvacinį laišką, tačiau nežinai, ką ir kaip jame rašyti? Pateikiame keletą esminių patarimų, kurie tau gali padėti galvojant, kaip parašyti gerą motyvacinį laišką.

 • Būtina suprasti, kas yra motyvacinis laiškas. Tai tekstas, kuriame pristatai savo gebėjimus ir motyvaciją, reikalingus patekti į pasirinktą studijų programą. Nepamiršk to, ruošdamasis rašyti laišką, o geriausia – visą kūrybinį laikotarpį. Tavo motyvaciniame laiške turi būti paminėti šie punktai:

  • Asmeninė motyvacija dėl atitinkamos studijų krypties pasirinkimo (kodėl nori studijuoti būtent šioje programoje?);

  • Tavo esamos kvalifikacijos ir iki šiol įgytos patirtys, kurios yra vertingos pasirinktai programai (kodėl esi tinkamas kandidatas?);

  • Jei planuoji savo ateitį sieti su pasirinkta sritimi, būtinai pasidalink savo siekiais motyvaciniame laiške.

 • Raktas į sėkmę – konkretumas. Stenkis nevartoti abstrakčių frazių, pasirink konkrečią studijų kryptį, konkrečius sugebėjimus, būdo savybes ir planus.

 • Paaiškink, kodėl tave domina pasirinkta aukštoji, studijų programa, darbas pasirinktoje srityje ar studijos pasirinktoje šalyje. Renkantis kur studijuoti, yra begalė variantų, tačiau tu pasirinkai būtent šitą. Įrodyk aukštosios atstovams, kad tu žinai, ką ir kodėl pasirinkai. Jei nusprendei rašyti apie tai, kodėl pasirinkai būtent šią aukštąją, jokiu būdu nepradėk perdėtai jos liaupsinti – dauguma kandidatų tai daro, tačiau nepagrįstos liaupsės aukštosios atstovams nepadaro jokio įspūdžio, todėl jei nori išsiskirti iš kitų ir atkreipti dėmesį į savo laišką, pateik nuoširdžius ir konstruktyvius argumentus, pagrindžiančius tavo pasirinkimą.

 • Parodyk turimas žinias pasirinktoje srityje. Nesvarbu, ką tu nori studijuoti: teisę, verslo vadybą, apskaitą ar menus – kiekviena specialybė turi savitą specifiką ir taisykles. Aukštajai nereikia, kad atvykstantys studentai jau būtų ekspertai ir profesionalai, ten susirenkama mokytis, tačiau jei parodysi, kad ne tik nori užsiimti pasirinkta sritimi, bet ir ja domiesi bei žinai, ko tikėtis studijų metu – tai tau bus didžiulis pliusas.
 • Papasakok, kuo užsiimi – galbūt lankai būrelius, savanoriauji, papildomai kažkuo domiesi, priklausai kokioms nors bendrijoms, organizacijoms ar asociacijoms, galbūt net turi darbinės patirties. Idealus variantas, jei tavo veikla susijusi su tavo pasirinkta studijų programa, tuomet gali papasakoti apie tai, kaip veikla, kuria užsiimi, padės tau studijose ir kuriant karjerą. Tačiau netgi jei veikla ir nėra susijusi su tuo, ką ketini studijuoti, tai nebūtinai reiškia, kad apie ją reikia nutylėti. Pasakodamas apie užsiėmimą atskleisi savo interesus bei norą būti aktyviu bendruomenės nariu, taip pat tai suteiks galimybę papasakoti kokias naudingas ir išskirtines savybes ši veikla tau padėjo išsiugdyti.
 • Papasakok apie savo interesus, jei tokių turi, net jei tai visiškai nesusiję su pasirinktomis studijomis. Tai parodys, kad tu esi įvairialypė asmenybė, kuriai patinka užsiiminėti įvairia veikla ir kuri turi ką pasiūlyti ir kuo sudominti už pasirinktos specialybės ribų.
 • Aukštųjų atstovai itin teigiamai vertina žmones, kurie žino, ko nori ir užtikrintai to siekia, todėl būtina motyvaciniame laiške papasakoti apie savo ateities planus ir ambicijas. Užsienio universitetuose neegzistuoja mokymasis vien tam, kad mokytumeisi, aukštojo mokslo institucijos yra tam, kad padėtų žmonėms įgyvendinti savo siekius ir pasiekti užsibrėžtus tikslus, todėl jeigu tu papasakosi apie savo ambicijas ir norus, aukštosios atstovai tikrai susidomės ir norės prisidėti prie jų įgyvendinimo.
 • Gera mintis būtų užsiminti apie savo kalbos įgūdžius. Jei anglų kalbą moki ne tobulai, neverta meluoti, kadangi tiesa vis tiek išaiškės. Tokiu atveju papasakok, ką tu darai, kad pagerintum kalbos įgūdžius ir parodyk norą bei pasiryžimą mokytis. Atmink, kad daugeliui studentų, besimokančių tarptautinėse programose, anglų kalba nėra gimtoji, todėl idealios jos žinios nėra būtinos, tačiau būtina parodyti, kad esi nusiteikęs gerinti kalbos įgūdžius ir nebijai iššūkio, kurį tau suteiks studijavimas šia kalba.

Paminėtos temos ir patarimai yra tik bendro pobūdžio, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad privalai aptarti viską, kas yra pasiūlyta. Kiekvienas rašome individualiai ir išskiriame skirtingus dalykus, todėl verta išsirinkti tik tai, kas tau atrodo aktualu, naudinga ir panaudojama pagal tavo asmeninę patirtį. Mūsų siūlomi patarimai yra skirti tik tave nukreipti tinkama linkme ir padėti geriau suprasti, kokios informacijos tikimasi iš tavo motyvacinio laiško, taip norint palengvinti tavo kūrybines kančias :)

Taip pat turėk omenyje, kad nors motyvaciniame laiške tu gali minėti pačius įvairiausius pomėgius ir veiklos rūšis, tačiau labai svarbu ne tik tai, ką sakai, tačiau ir tai, kaip tą darai. Tiesiog išvardyti veiklos rūšis ar paminėti hobį nepakanka, reikia vaizdžiai ir įtikinamai aprašyti, kuo tai tau yra naudinga ir kaip tai tau padės studijose ar siekiant karjeros aukštumų. Šiuo atveju kur kas geriau paminėti keletą veiklos rūšių ir detaliai apibūdinti jas ir jų teikiamą naudą, nei išvardyti begalę užsiėmimų visiškai nieko nedetalizuojant. Universitetų atstovai vertina kryptingumą, todėl jiems nepakanka tik fakto, kad tu kažką veiki, jiems reikia ir žinoti, kad tu suvoki šios veiklos teikiamą naudą.

Pavyzdžiui:

Vietoj to, kad tiesiog parašytum:

"I enjoy badminton“. 

Paaiškink, kodėl Tu užsiimi šia veikla, koks yra jos pobūdis bei kokią naudą ji tau teikia:

„I play badminton in both singles and doubles matches. Doubles matches require good team working, an ability to support your partner, to devise a game plan but be able to adapt it as required and fast reactions. I enjoy the social side of the club that I play in and take responsibility for organising the social activities and fundraising events. This gives me an opportunity to develop my organisational and planning skills. Fitting in all these activities while keeping up with my academic studies demands good time management and I think I do that very well."

 

Motyvacinis laiškas - tekstas, kuriame pristatai savo gebėjimus ir motyvaciją, reikalingus patekti į pasirinktą studijų programą.

Virtualus įrankis

Siūlome aplankyti ir pagalbinį virtualų įrankį, kuris taip pat padės parašyti gerą motyvacinį laišką. Šioje sistemoje gali rasti informatyvų video, kuriame sužinosi koks yra geras motyvacinis laiškas ir koks yra blogas bei kokios informacijos iš tavęs tikisi universitetų atstovai.

 

Techniniai patarimai

Prieš pradėdamas rašyti motyvacinį laišką, atkreipk dėmesį į techninius reikalavimus, kuriuos būtina išpildyti:

 • Motyvacinio laiško apimtis – nuo 1300 iki 4000 ženklų su tarpais. Visgi, geriausia būtų jei galutinę laiško versiją sudarytų ne mažiau, kaip 3500 ženklų.
 • Jei planuoji studijuoti Danijoje, Olandijoje, Belgijoje ar Švedijoje, gali paruošti atskirus motyvacinius laiškus kiekvienai studijų programai, kuri tave domina.
 • Įsitikink, kad tavo motyvacinis laiškas yra unikalus ir nekopijuok kitų tekstų. Universitetai tikrina dokumentų autentiškumą ir paaiškėjus, kad darbas yra plagijuotas, tavo kandidatūra bus atmesta ir apie tai bus informuotos kitos mokymo įstaigos.

Kaip rašyti motyvacinį laišką?

Jei skaitymui trūksta laiko, peržiūrėk video įrašą, kuriame taip pat išsamiai pasakojame apie motyvacinio laiško rašymą