Patarimai prieš išvykstant

2014-07-14

Išvykimas vis artėja, o greta dokumentų ruošimo, būsto paieškų ir kitų rūpesčių kamuoja ir baimė bei nerimas, kaip gi ten viskas bus nuvykus į nepažįstmą vietą? Nesijaudink, Tu toks tikrai ne vienintelis, kiekvienas tarptautinis studentas, išvykęs į kitą šalį ir palikęs viską, kas pažįstama ir patogu namie, jaučiasi taip pat. Tačiau kiekvienas tarptautinis studentas, kuris ryžtasi žengti šį žingsnį ir iškeliauja studijuoti, susidoroja su savo baime ir nerimu, taigi tai padaryti gali ir Tu! :)

Geriausias vaistas nuo nežinios baimės – informacija, todėl Kastu komanda, pasiremdama tarptautinių studentų patirtimi ir patarimais parengė Tau keletą patarimų, kaip pasiruošti studijoms svetur, kurie turėtų padėti jei ne panaikinti, tai bent jau gerokai sumažinti nerimą ir vienišumo jausmą, aplankančius atsidūrus toli nuo namų.

 

Pasiruošk

  • Pirmiausia pasiruošk morališkai. Kultūrinis šokas ir namų ilgesys yra kiekvieno tarptautinio studento laukianti patirtis ir jų visiškai išvengti nėra įmanoma, tačiau jei būsi pasiruošęs ir nusiteikęs šiems jausmams, juos priimti ir įveikti bus kur kas lengviau.
  • Surink reikalingą informaciją – ne vienas tarptautinis studentas akcentuoja, kaip svarbu yra būti gerai informuotam. Universitetai savo svetainėse yra paruošę visą informacijos lobyną ne tik apie studijas ir patį universitetą, bet neretai ir apie miestą, kuriame universitetas įsikūręs, galimas veiklos formas ir rūšis ir visa kita. Kuo atidžiau išsistudijuosi visą informaciją, kuo geriau su ja susipažinsi, tuo labiau pasiruošęs jausies. 
  • Pasidomėk bendra tvarka – susipažink su šalimi, į kurią išvyksti nuosekliau. Kokie ten papročiai, kokios normos, vertybės, paskaityk paskutines šalies naujienas. Labai naudinga paskaityti tarptautinių studentų iš šios šalies blogus, kadangi juose tikrai rasi informacijos ir patarimų apie šalies kultūrines keistenybes ir skirtumus no kitų šalių, kuri tave išgelbės nuo nemalonių situacijų ir supažindins su tuo, kas šalyje priimtina, o kas ne.
  • Susipažink su teritorija – peržvelk miesto, kuriame gyvensi, žemėlapį, ypač tas teritorijas, kuriose yra universitetas ir Tavo nuomojamas būstas, susipažink su viešojo transporto linijomis, jei reikia, gali net nusibraižyti ar atsispausdinti sau nedidelius žemėlapius, padėsiančius nusigauti iš taško A į tašką B. Išsinagrinėjęs kelius ir transporto maršrutus, nuvykęs studijuoti nesijausi toks pasiklydęs naujoje vietoje.
  • Nuvyk iš anksto – tai yra labai svarbu. Duok sau bent savaitę priprasti prie naujos aplinkos ir susitvarkyti smulkius reikalus. Jei pirmąją mokslo savaitę Tau dar reikės ir rūpintis kur nusipirkti patalynę ir stalo įrankius bei kokiu trumpiausiu keliu nueiti į parduotuvę, patirsi kur kas daugiau streso ir nuovargio nei būtina. 
  • Pasimokyk kalbos – daugelis išvykstančiųjų itin nedrąsiai jaučiasi dėl savo anglų kalbos įgūdžių. Jei Tu vienas iš jų, nepatingėk prieš išvykdamas pasimokyti kiek daugiau, žiūrėk filmus originalo kalba, skaityk angliškas knygas. Kuo drąsiau jausiesi dėl savo bendravimo įgūdžių, tuo drąsiau galėsi įsitraukti į visokią veiklą.


Bendrauk

  • Labai svarbu neužsidaryti savyje – dalyvauk ir bendrauk. Tai padės susirasti draugų, kurie tave palaikys ir pagelbės to prireikus.
  • Susidraugauk su kitais tarptautiniais studentais – visi jūs toli nuo namų ir visi jaučiatės pasimetę ir kiek išsigandę, tačiau tokius jausmus kur kas lengviau įveikti kartu. Kiti tarptautiniai studentai supras, kaip Tu jautiesi ir galės pasiūlyti paramą. Daugeliui studentų draugai tampa tarsi antra šeima, į kurią galima atsiremti esant toli nuo namų.
  • Susidaugauk su vietiniais studentais – tai padės pasijusti šalies dalimi, o taip pat suteiks galimybę susipažinti su vietiniais gyventojais, jų įpročiais ir keistenybėmis.
  • Palaikyk kontaktą su artimaisiais – nesvarbu, kiek turi darbų, įspūdžių ar kokia sunki ar lengva Tavo savaitė, nepamiršk susisiekti su šeimos nariais ir draugais, likusiais Lietuvoje. Tai padės pasijusti laukiamam ir mylimam bei palaikyti ryšį su namais.
  • Niekada nebijok klausti – universiteto personalas, vyresni studentai ar net vietinis gyventojas autobuso stotelėje, visi jie yra mielai nusiteikę Tau pagelbėti. Nežinoti nėra gėda, svarbu laiku paklausti ir kitą kartą jau žinosi. Be to, žinojimas, kad aplinkiniai yra pasiruošę tau suteikti reikalingą pagalbą, suteiks tau daugiau drąsos ir pasitikėjimo tyrinėti aplinką.


Dalyvauk

  • Daugelis tarptautinių studentų pabrėžia Introduction Days svarbą. Jų metu ne tik susipažinsi su universitetu, jo tvarka, patalpomis ir t.t., bet ir gerai praleisi laiką. O svarbiausia – tai yra pirmoji proga susipažinti su būsimais kurso draugais. Daugelis studentų teigia, kad žmonės, su kuriais susipažįsti Introduction days metu, tampa geriausiais Tavo draugais.
  • Universitetai paprastai siūlo įvairios veiklos – nuo International Students Society iki sporto komandų. Susirask grupę (ar kelias), kuri užsiima tau patinkančia veikla ir prisijunk prie jos. Tai padės Tau ne tik susirasti draugų su tokiais pat pomėgiais ir interesais, bet ir suteiks papildomos veiklos – kuo labiau užsiėmęs būsi, tuo mažiau laiko ir jėgų liks liūdesiui, melancholijai ir namų ilgesiui.


Veik

  • Universitetai siūlo daugybę galimybių ir progų – skelbiami konkursai, projektai savanoriškos veiklos galimybės, workshop‘ai ir dar daugybė visokiausios veiklos variantų. Kada jautiesi turintis pakankamai laiko, 
  • būtinai pasinaudok siūlomomis galimybėmis – taip ne tik būsi užimtas, mesi sau iššūkį, išbandysi naują veiklą bet ir turėsi dar vieną punktą savo CV – kuo daugiau veiklos išmėginsi, tuo spalvingesnė bus Tavo patirtis ir labiau išsiskirsi iš kitų ieškančių darbo.
  • Net jei kažkokia veikla ar iššūkis tau atrodo sunkus, jei tave tai domina – pirmyn. Išeik iš savo komforto zonos, tai puikus būdas išbandyti save ir rinkti patirtį. Jei jau įstojai į užsienio universitetą ir išvykai studijuoti, koks iššūkis Tau gali būti per didelis?
  • Turėk siekių – ne vienas studentas pabrėža, kad labai svarbu užsibrėžti tam tikrus tikslus ir jų siekti. Tikslai gali būti be kokie – gal turi svajonių praktiką, kurios norėtum siekti, nori išmokti naujos kalbos, nukeliauti į kokią nors šalį, išmokti naujo dalyko ir pan. Užsibrėžtų tikslų siekimas ne tik padeda būti užimtam ir aktyviai leisti laiką, bet ir suteikia pasitenkinimo ir pilnatvės jausmą.

 

Svarbiausia – į visas situacijas žiūrėti optimistiškai ir su šypsena. Tavęs laukia naujas gyvenimo etapas ir tik nuo tavęs priklauso, koks jis bus. Be abejo, teks susidurti su sunkumais ir problemomis, tačiau viskas yra išsprendžaima, ypač jei esi tinkamai pasiruošęs :)

Kastu International