1 patarimas (Ignas, Danija)
Investuok į patogius sportbačius. Per pirmas savaites Danijoje suvaikščiodavau bent po 30 tūkstančių žingsnių per dieną, juk taip norisi pažinti naują šalį! Po tokių atstumų jau po mėnesio sutryniau savo konversų padus, todėl tikrai patariu investuoti į gerus žygiavimo batus.
2 patarimas (Agnė, Nyderlandai)
Viskam sakyk TAIP. Bent jau pirmą savaitę! Iš mažo miestelio atvažiavus į Amsterdamą buvo klaikiai baisu, bet žinojau, kad atvažiavau čia tam, kad perlipčiau pati per save. Pirmą mėnesį visiems pasiūlymams (net ir patiems kvailiausiems) sakiau TAIP ir negaliu suskaičiuoti, su kiek daug nerealių žmonių susipažinau ir kiek nuotykių patyriau. Patikėk manimi, nesigailėsi!
3 patarimas (Milda, Anglija)
Taupyk pinigus kiaulėj taupyklėj. Kad ir kiek sutaupytum gyvenimo pradžiai užsienyje, tau vis tiek bus negana! Ypač jei sugalvosi pakeliauti (ką tikrai norėsis daryti, kai susipažinsi su žmonėmis iš viso pasaulio ir keliaujant nebereikės mokėti už viešbučius). Trust me, daug labiau džiaugsies išvyka ar geru vakarėliu su naujais grupiokais, nei dar vienais džinsais.
4 patarimas (Miglė, Nyderlandai)
Pasistenk išmokti šalies, į kurią atvykai, kalbą, o jei ją jau moki, nepraleisk progos savo žinias pagilinti. Kalbėkis su vietiniais ir susipažink su savo kurso studentais! Kai kuriuose universitetuose skirtingomis kalbomis kalbantiems studentams netgi padedama susitikti, kad jie mokytų savo kalbų vienas kitą!
5 patarimas (Rokas, Danija)
Išmok pagrindinius žodžius, tokius kaip "ačiū", "laba diena", "viso gero", "prašom" - kai atėjus į parduotuvę pasisveikindavau jų gimtąja kalba, vietiniai mane priimdavo daug šilčiau.
6 patarimas (Dominykas, Danija)
Lankyk paskaitas. Rimtai. Nors dalyvavimas kai kuriose mums buvo neprivalomas, laikyti egzaminus (ypač ne gimtąja kalba) buvo daug paprasčiau prieš tai girdėjus tą pačią informaciją iš dėstytojo.
7 patarimas (Tadas, Anglija)
Net jei tau atrodo, kad išvyksti NET keliems metams, nebūtina su savimi pasiimti visų savo namų. Užteks vieno didesnio lagamino, kad nereikėtų tampytis daiktų kaip kupranugariui, o ir gausis pigiau, jei trūkstamus daiktus tėvai tiesiog atsiųs paštu. Juk važiuoji studijuoti ne į negyvenamą salą, viską rasi ir ten!
8 patarimas (Mantas, Danija)
Į savo išmanųjį parsisiųsk miesto, kuriame gyvensi, offline žemėlapį. Pirmą savaitę tikriausiai dar gyvensi be vietinio ryšio, todėl offline žemėlapis taps tavo išsigelbėjimu.
9 patarimas (Kamilė, Nyderlandai)
Turbūt girdėjai tai šimtą kartų, tačiau pakartosiu šimtą pirmąjį - neleisk santykiams atimti iš tavęs didžiausio tavo gyvenimo nuotykio. Kai vaikinas pareiškė, kad arba jis, arba studijos užsienyje, blioviau savaitę, tačiau pasirinkusi studijas užsienyje nesigailėjau nei akimirkos - čia vaikinų irgi netrūksta ;)
10 patarimas (Deividas, Anglija)
Jei tavo studijų programoje yra kitas lietuvis(-ė) ar net keli, neužsidarykit savo ratelyje. Juk turit progą susipažinti su VISO pasaulio kultūromis! Kada daugiau pasitaikys toks šansas?
11 patarimas (Mingailė, Danija)
Jei svetimam mieste jausies vienišas, susisiek su Kastu. Nejuokauju! Po pirmo mėnesio norėjosi lipti sienomis, bet susisiekus su Kastu jie man atsiuntė kitos lietuvės, studijuojančios gretimame mieste, kontaktus. Dabar susitinkame kiekvieną savaitgalį ir nebesijaučiu tokia vieniša.
12 patarimas (Skaistė, Nyderlandai)
Pasiruošk kultūriniam šokui. Nors važiuoji studijuoti ne į kitą planetą, kitos šalies įpročiai tikrai nustebins. Atvažiavusi į Olandiją likau balta varna po to, kai su vietiniais išsiruošėm į klubą. Buvau vienintelė mergina su suknele ir aukštakulniais! Todėl prieš važiuojant į kitą šalį patarčiau pasidomėti vietinių tradicijomis, kad vėliau netektų raudonuoti.
13 patarimas (Domantas, Nyderlandai)
Būtinai dalyvauk pažintiniuose renginiuose, vykstančiuose prieš prasidedant mokslo metams (pavyzdžiui, Introduction week). Tokių renginių metu turėsi galimybę apsiprasti prie universiteto aplinkos, susipažinti su būsimais kursiokais, tad prasidėjus mokslo metams lengviau rasi pirmąsias paskaitas, nesumaišysi fakultetų, o pirmose paskaitose jau bus matytų veidų.
14 patarimas (Fausta, Danija)
Norint sutaupyti, rekomenduoju nuomuotis būstą per agentūrą, nesirenkant privačių nuomuotojų, nes tokiu būdu išleisi žymiai daugiau. Atvykus kiek anksčiau, siūlau išnaudoti laiką prasmingai - padirbėti restorane ar savanoriauti. Jei pirmais metais susirasti darbo pagal specialybę nepavyks, nenusimink ir kaupk patirtį paprastuose darbuose. Tokiu būdu užsidirbsi, gausi stipendiją ir kaupsi gyvenimišką patirtį, kuri pravers ateityje. Be to, pradėk ieškotis būsto kaip įmanoma anksčiau!
15 patarimas (Dominykas, Danija)
Žiemą Danijoje darosi niūroka, tad kovai su liūdesiu įsigyk vitaminų ir aktyviai socializuokis bei megzk naujas pažintis su kitais studentais. Tai ypač patogu daryti Facebook‘e prisijungus prie įvairių grupių, kuriose galima ne tik susirasti draugų, bet ir paskaityti naudingos informacijos apie universitetą, studijų programą ir studentų gyvenimą.
16 patarimas (Aleksas, Nyderlandai)
Išlaikyk balansą tarp laisvalaikio ir studijų. Per prasidėjusį studentišką gyvenimą, naujas pažintis ir nesibaigiančius vakarėlius nepamiršk pagrindinės atvykimo priežasties – studijų. Mokykis ir stenkis išlaikyti egzaminus iš pirmo karto, tokiu būdu pasiilginsi atostogas ir galėsi ramiai poilsiauti, kol vakarėlių liūtai sėdės perlaikymuose.
17 patarimas (Paulina, Anglija)
Nebijokite! Viskas būna paaiškinta ir nurodyta, ką daryti, o tokių naujokų bus ne vienas ir ne du, o tūkstančiai. Jeigu ko nors nesuprasite - nebijokite klausti, nes tai yra tarptautinis universitetas (mano kurse buvo apie 20 studentų iš 12 skirtingų valstybių vienoje klasėje) ir čia dėstytojai supranta, kad gali kilti kėblumų norint suprasti, kas yra dėstoma, todėl nebijokite klausti!
18 patarimas (Kasparas, Nyderlandai)
Lagaminą krauk protingai - patikrink šalies, į kurią išsikraustai, klimatą, ir įvertink situaciją. Jei studijuosi Olandijoje, neprisivežk daug megztinių, nes čia žiemą temperatūra retai kada nukrenta –5 (beje, tokių orų čia laukia visi vietiniai, nes užšalus kanalams galima griebti pačiūžas). Taip pat pasidomėk, ar tavo mieste yra turkiškų parduotuvių, nes daugelis produktų ten pigesni nei LIDL ar ALDI. Be to, nepamiršk, jog studentams, kurie dirba 14h per savaitę po 3mėn. valstybė skiria papildomą išmoką.