Naujausios BREXIT žinios – jaudintis dar neverta

2019-01-18
Nuolat sekdami pasaulyje vykstančias aktualijas, kurios liečia mūsų būsimus studentus, norime informuoti tave apibendrintais paskutinių dienų BREXIT įvykiais.

„Brexit“ – Jungtinės Karalystės (JK) numatytas pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES), už kurį 2016 m. nubalsavo daugiau nei pusė JK gyventojų. Tąkart buvo nutarta, kad JK pasitrauks iš ES 2019 m. kovo 29 d. ir bus taikomas dviejų metų pereinamasis laikotarpis (iki 2021 m.).

 

 
Tačiau prieš keletą dienų JK vyko parlamentarų balsavimas dėl JK pasitraukimo iš ES plano pritarimo, kuris buvo suderintas su ES šalimis 2017 m. lapkritį. Balsavimas baigėsi taip, kad šiam suderintam planui nepritarė gerokai daugiau nei pusė JK parlamentarų. Kilo sumaištis, dėl kurios darosi neaišku, kaip bus išspręstas „Brexit“ klausimas ir kas nutiks per ateinančius mėnesius. 

Galimi trys scenarijai 

  1. „HardBrexit“ – JK kovo 29 d. pasitraukia iš ES be pereinamojo laikotarpio. Nuo šios datos JK tampa nebe ES dalimi, kyla problemos norintiems kurti ateitį šioje šalyje.
  2. „Brexit“ yra nukeliamas. Tokiu atveju, vyksta plano B kūrimas ir tikslesnis scenarijus - neaiškus. Galbūt galutinė išstojimo data bus ir toliau nukėlinėjama, o žadėtas pareinamasis laikotarpis - pratęstas dar keletui metų. Šiuo atveju problemų nekyla, sąlygos studijuoti – tokios pat palankios kaip dabar, bent jau ateinančius kelis metus.
  3. „Brexit“ yra atšaukiamas ir JK toliau lieka pilnavertė ES dalimi, o sąlygos studijuoti – tokios pat palankios kaip dabar. 

Leidžia išlikti optimistiškiems

 
Nepaisant trijų galimų scenarijų, visuomenė yra skatinama išlikti rami. Dėl blogiausio varianto – staigaus JK pasitraukimo iš ES be pareinamojo laikotarpio, dvejoja pati JK premjerė Theresa May: „Tikimybė, kad „Brexit“ bus atšauktas yra kur kas didesnė negu pasitraukimas be susitarimo“. Iš to galima suprasti, kad šiam momentui realiausias variantas – „Brexit“ nukėlimas, kas nesukeltų problemų planuojantiems pradėti studijas JK nuo šių metų rugsėjo.

 
Donaldas Tuskas, Europos vadovų tarybos pirmininkas, ragina įgyvendinti trečiąjį scenarijų -  JK atsisakyti „Brexit“. Anot jo, pasitraukimas iš ES kol kas „atrodo neįmanomas“. O tai, kad prieš keletą dienų vykusiame balsavime dėl pasitraukimo didelė dalis parlamentarų nubalsavo prieš, tik patvirtina, kad pasitraukimui nėra pritariama.

 
Artur Jefimov, Kastu International vadovas, dalijasi žiniomis: „Yra gauta informacija, kad penkios Anglijos aukštojo mokslo asociacijos - Universities UKThe Russell GroupGuild HEMillion Plus ir University Alliance, nusiuntė laišką JK parlamentui - „Pasitraukimas be susitarimo - yra viena iš didžiausių grėsmių, su kuriomis mūsų šalies universitetai kada nors susidūrė“. Laiške aiškiai išdėstomos JK universitetų grėsmės ir raginama šalies parlamentą jokiais būdais neleisti įvykti “HardBrexit” scenarijui. 

 
JK turi vieną geriausių pasaulinių pasaulio tyrimų sistemų, kuri pritraukia geriausius profesorius, studentus ir vysto didžiausias pasaulines partnerystes. JK universitetų prezidento J. Beero nuomone, negali būti leista, kad „Brexit“ tiesiogiai, be jokių susitarimų, pakenktų švietimo sistemai.