Studento istorija

Tautvydas Karvelis

Tautvydas Karvelis

Šalis
Netherlands
Universitetas
HAN University of Applied Sciences
Programa
Automotive Engineering
Diplomo laipsnis
Bachelor

Sveikas, būsimas studente!

Turbūt turi labai daug klausimų dėl savo studijų, nesi garantuotas, ką tiksliai studijuosi, kokiame mieste gyvensi ir dar daug visokių neaiškumų, kurie yra normalūs Tavo vietoje esantiems žmogeliukams. Taigi, gal pradėsiu šiek tiek nuo savęs: kaip viršuje ir parašyta, aš esu Tautvydas Karvelis. Šiuo metu esu jau 4-uose (paskutiniuose) savo studijų metuose, tad turiu jau nemažai sukaupęs patirties apie universitetą, Arnhem miestą ir apskritai gyvenimą Olandijoje.

Taigi, labai dažnai iš žmonių, kurie sužinodavo, kad studijuoju HAN universitete, klausdavo, kodėl būtent jį pasirinkau. O viskas buvo taip: jau nuo 9-10 klasės gimnazijoje (lankiau Panevėžio Juozo Balčikonio gimnaziją) norėjau būti automobilių inžinierius, nes patiko automobiliai. Tiesą sakant, tuo metu net nelabai žinojau, ką konkrečiai tie inžinieriai daro, tačiau buvo noras stoti būtent į tokią specialybę. Norėjau stoti į užsienį, kad įgyti daugiau patirties, pamatyti kitos šalies gyvenimą, susipažinti su kitataučiais. Plius, grįžus į Lietuvą su užsienio diplomu, labiau esi vertinamas darbdavių (bent jau taip girdėjau, ir aš tikrai planuoju grįžti į Lietuvą po studijų). Taigi, pradėjau žiūrinėtis studijų programų ir radau, kad Kaštų siūlo studentams studijas užsienyje. Pagal mano kriterijus (kad specialybė turi būti susijusi su auto inžinerija) buvo du pasirinkimai: Danija arba Olandija. Būnant 11kl, pamačiau KASTU skelbimą, kuris siūlė važiuoti apžiūrėti Danijos universitetų. Pati kelionė patiko, bet Danija, asmeniškai, kažkodėl nepaliko man didelio įspūdžio (gal dėl to, kad ten brangi šalis....). Žodžiu, kaip bebūtų, tuo metu atmečiau Daniją kaip variantą ir pasirinkau Olandiją, nors apie ją nieko nežinojau, realiai (tik su viena lietuve iš HAN universiteto truputį konsultavaus). Taigi, 12 kl. Kovo mėn pridaviau stojimo popierius ir po kelių savaičių gavau jau atsakymą, kad jeigu gaunu brandos atestatą, būsiu priimtas į universitetą (nebuvo man jokio Skype pokalbio, nors kiti, sakė, kad jiems buvo). Taigi, gavęs atestatą, rugpjūčio gale susidėjau šmutkes ir vienas išvariau į Olandiją!

Tiesą sakant, buvo tikrai baisu prieš skrydį, turint omeny, kad visi draugai lieka Lietuvoje, nauja šalis, kurios visiškai nežinau. .. Tačiau nebuvo taip baisu, kaip pradžioj maniau. Nuvažiavęs į Arnhem miestą traukiniu (čia Olandijoje labai gerai išplėtotas traukinių transportas), susiradau savo baraką (mat pirmus metus barake gyvenau). Taigi, kambariokas buvo brazilas (o tuo metu buvo neįprasta bendrauti su žmogumi, kuris visiškai iš kito žemyno). Čia, Olandijoje, gyvenant barakuose, visada kambary būna tik vienas žmogus, tad turi daug laisvės, nors virtuvė su vonia yra bendros. Iš tikrųjų, barako gyvenimas patiko: buvo daug užsieniečių (viso gyventojų buvo iki 200), modernus, sutvarkytas pastatas, buvo iratskiras baras. Aišku, barake buvo ir kitų pirmakursių iš mano studijų programos, tad susipažinau su jais anksčiau, nei kad studijos prasidėjo (kas leido drąsiau jaustis pirmomis dienomis universitete, nes jau turėjau pažįstamų).

Dabar truputį apie pirmas dienas Olandijoje. Pirmas dalykas, kurį reik nusipirkt, yra dviratis. Čia be jo, beveik niekur, nes dviračių takai taip išplėtoti, jog visą Olandiją is bet kokio į bet kokį tašką galima pasiekti dviračiu. Po to, labai svarbu yra susirasti taip vadinamų "second hand" parduotuvių, kuriose produkcija, nors ir panaudota, yra pigi ir kokybiška, tai taip susipirkau visus reikiamus daiktus už mažą kainą ( o studentams visada patinka tai, kas pigu!). Taip pat stengiausi kik įmanoma daugiau pavaikščioti po miestą, kad susipažinti su juo ir jaustis jaukiau.

Na, kalbant apie studijas. Galiu pasakyti, kad studijos iš tikrųjų yra kokybiškos (kalbu tik apie savąsias studijas, nes dėl kitų nežinau). Labai draugiški ir malonūs dėstytojai, kuriems galima parašyti email's net ir savaitgaliais ir jie sugeba atrašyti. Pačios studijos yra grįstos maždaug taip: 50% teorijos ir 50% praktikos, t.y., pvz, savaitės pradžioj dėsto kažkokią teoriją (pvz, kaip veikia benzininiai varikliai), o savaitės gale jau būna praktinis užsiėmimas kur ta teorija būna pritaikoma (tam pačiam pavyzdžiui, praktinis darbas, kur reikia išardyti dalinai variklį, išmatuoti įvairius komponentus ir apskaičiuoti, pvz, variklio tūrį). Tad tokia kombinacija labai labai man patinka. Taigi, pirmuose metuose buvo pagrinde bendri dalykai, antrose jau gylinimasis į specifinius dalykus, plius jau projektai būna. Trečiuose reik atlikti pusės metų praktiką įmonėje (bet kokioje iš viso pasaulio), o vėliau rinktis ar nori būti "testing" ar "development" dalimi. Ketvirtuose pusę metų bus specializacija (t.y. Visos paskaitos apie variklius arba elektroniką, arba automobilio komponentų gamybą, čia reiks pasirinkti, ko norėsi), ir paskutinis pusę metų yra jau bakalaurinis darbas, kur, vėlgi, reikia rašyti jį įmonėj darant projektą. Iš tikrųjų, nėra labai lengvos studijos, tačiau, lankant paskaitas bei atliekant namų darbus ir netingint pasiruošti egzaminams, galima viską išsilaikyti ir džiaugtis, neturint skolų. Dar čia egzistuoja studentų lenktynių komandos, tokios kaip kad studentų formulės komanda (kur studentai patys stato formulę ir po to dalyvauja varžybose), studentų motociklininkų komanda (modifikuoja motociklus ir su jais lenktyniauja) ir HAN ralio komanda. Įdomus faktas: lygtais prieš 6 metus studentai iš HAN patys pagamino automobilį ir dalyvavo su ja Dakaro ralyje! Tad universitetas tuo didžiuojasi.

Tai pat čia yra ir studentų asociacija, kuri rengia nemažai veiklų, plius, kadangi yra nemažai tarptautinių studentų, labai lengvai susirasi draugų! Čia iš tiesų visi draugiškai sutaria ir padeda vieni kitiems, dažnai , net prašyt pagalbos nereikia, patys pasiūlo pagelbėti!

Na, dar daug kas klausia, ar įmanoma dirbti studijuojant. Tad turiu Tau puikią žinią ir galiu iškart atsakyti teigiamai! Ir galima susirasti darbą nemokant olandų kalbos! Mat beveik visi olandai moka angliškai (nuo kokių 6-7m vaikų iki senjorų). Tad aš dirbu maisto išvežiotoju ant skuterio ir esu patenkintas šiuo darbu. Dirbu apie 25h per savaitę, tad kartais sunku derinti su studijomis, bet pasistengus, įmanoma. Plius, jeigu dirbi, is valstybės galima gauti iki 400 eurų premiją kartu su nemokamo transporto kortele už tai, kad esi dirbantis studentas! Tai čia yra labai reikšmingas dalykas studentui! Galiu drąsiai pasakyti, kad dirbant 56h per mėnesį (tiek reik minimum išdirbti, norint gauti tuo 400€), galima save pilnai išsilaikyti, būti nepriklausomam nuo tėvų (juk beveik visi studentai nori būti nepriklausomi!) bei susitaupyti kelionėms po pasaulį!

Ir taip, Olandijoje yra jūrinis klimatas, tad čia lyja dažnokai (bet ne tiek dažnai, kaip kad Didžiojoje Britanijoje), tad lietpaltis bus nemažą laiko dalį Tavo draugu.

Oi, daug čia prirašiau visko. Viską apibendrinant, pasakysiu taip: stoti į HAN universitetą yra tikrai verta, nes studijų programos yra kokybiškos, susirasi daug naujų draugų iš viso pasaulio, susipažinsi su kita kultūra bei įgysi neįkainojamos patirties gyvendamas užsienyje!

Ačiū, kad viską perskaitei. Tikiuos, radai čia Tau naudingos informacijos. Jeigu turi kokių klausimų, drąsiai brūkštelk man ir aš pasistengsiu atsakyti! Sėkmės Tau ir iki susimatymo HAN universitete! "

Linkėjimai iš Arnhem miesto!

Tautvydas

Atgal į sąrašą
Kita istorija