Bendra informacija apie Ispaniją

Ispanija – tai šalis turinti nepaprastai turtingą istoriją bei kultūrą: net 49 šalies kultūriniai ir gamtiniai objektai yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą! 

Įdomūs faktai

  • Antra pagal dydį Europos Sąjungos šalis. Pridėjus Kanarų salas Ispanijos teritorija eina iki pat Šiaurės Afrikos pajūrio. Ispanija vienintelė Europos šalis turinti tiesioginę sieną su Afrika.
  • Ispanija yra konstitucinė monarchija, kuri vis dar turi karališkąją šeimą!
  • „Don Kichotas“, parašytas ispanų kalba, laikomas pirmu pasaulio moderniu romanu.
  • Ispanijoje yra seniausias pasaulio restoranas. Nuo 1725 metų veikiantis „Restaurante Botin“ yra patekęs į Gineso rekordų knygą kaip seniausias pasaulio restoranas.
  • Ispanija lyderiauja pasaulyje elektroninio parašo ir elektroninių dokumentų sistemų kūrime bei yra pažangiausios pasaulyje antivirusinės sistemos pradininkė.
  • Ispanija yra festivalių šalis. Nuo bėgimo nuo bulių per San Fermin festivalį iki apsimėtymo pomidorais per La Tomatina. Ispanai niekuomet neliūdi saulėtoje šalyje!
  • Aukščiausias Ispanijos kalnas yra ne žemyninėje Ispanijoje. Teide ugnikalnis yra Kanarų salose ir yra vis dar aktyvus. Dėl jo išsiliejimų paplūdimiai Tenerifėje yra juodi.

Geography now! Spain

Darbas

Daugelis studijuojančių Ispanijoje dirba pusės etato (part-time) darbus. Kaip tarptautinis studentas, atvykęs iš kitos šalies tu taip pat turėsi galimybę dirbti, kol studijuosi. Baigęs studijas galėsi siekti ir darbo pilnu etatu Ispanijos įmonėse.

Kadangi Ispanijoje labai trūksta žmonių gebančių laisvai bendrauti anglų bei kitomis kalbomis, tarptautiniams studentams atsiveria nepaprastai daug darbo galimybių tarptautinėse įmonėse. Dažniausiai tarptautiniai studentai yra kviečiami dirbti klientų aptarnavimo srityje: skambučių centrai, turizmo sektorius, maitinimo įstaigos ir kitos tarptautinės įmonės, kuriose reikalingas užsienio kalbos žinojimas.

Ieškant darbo, galima kreiptis į darbo centrą, kurį turi dauguma universitetų. Žinoma, darbo galima ieškotis ir facebook'o grupėse, darbo paieškų portaluose ar kitur.

Religija

Pagrindinė religija (be futbolo) Ispanijoje yra katalikybė. 57% ispanų laiko save katalikais, 39% laiko save ateistais, o kitos religijos išsidalina likusius procentus. Vis dėlto katalikybė Ispanijoje vis dar yra labai svarbi. Ispanija žinoma pasaulyje dėl Velykų savaitės, ispanų vadinamos Semana Santa (Šventoji savaitė), kuomet visuose miestuose ir miesteliuose yra rengiamos įspūdingos, viduramžius primenančios, procesijos. Pamatyti kaip atrodo ši šventė, gali čia.

Kalba

Ispanija turi 4 oficialias kalbas: ispanų (pačių ispanų vadinama kastilų), katalonų, galisų ir baskų. Viena iš didžiausių kultūrinių klaidų Ispanijoje – vadinti šias kalbas dialektais. Ispanų kalba užima 2 vietą pasaulyje, pagal gimtakalbių skaičių ir yra oficiali 21-oje valstybėje, iš kurių Meksika išsiskiria turinti didžiausią kalbančiųjų skaičių –  apie 124 mln.

Žmonės ir kultūra

Būtent dėl ispaniškos kultūros Ispanija pritraukia tiek daug žmonių. Tiesa, kultūra kiekvienoje Ispanijos dalyje yra skirtinga. Kiekvienas regionas turi savitą muziką, maistą bei žmones. Andalūzija gali pasigirti flamenko, Valencijoje galima paragauti „tikrosios“ paella, o La Riocha pasižymi kaip sangrijos gimtinė.

Be abejonės viena svarbiausių ispanų tradicijų – futbolas. Ispanai net 3 kartus tapo Europos futbolo čempionais, o Real Madrid ir FC Barcelona komandos yra žinomos visame pasaulyje

Ispanai nepaprastai svetingi ir tolerantiški. Jų gyvenimo būdas paremtas neskubėjimu bei mėgavimusi. Šeimos Ispanijoje yra labai artimos, nuolat kartu pietauja ar vakarieniauja. Ispanai – labai nuoširdūs ir mėgsta bendrauti, dėl to vakarais gatvėse pilna žmonių. 

Maistas

Maistas ispanams yra labai svarbus: jie tradiciškai valgo net 5 kartus per dieną. Maisto valgymas jiems yra ritualas, kurio negalima skubinti. Pagrindinė ispanų virtuvės mėsa – kiauliena, kurios galima rasti įvairiausiose formose: nuo kabančių skirtingai rūkytos mėsos gabaliukų iki įvairiausių gardžių patiekalų su kiauliena, kaip Cochinillo ar Flamenquín. Populiariausias gėrimas Ispanijoje yra vynas, tad nenuostabu, kad Ispanija yra antroji šalis, po Italijos, kuri eksportuoja daugiausiai vyno. Kiekvienas Ispanijos regionas turi savitą virtuvę, dėl to verta apsilankyti kiekviename iš jų.

Laisvalaikis

Ispanijoje verta apsilankyti vien dėl daugybės pramogų pasiūlymų. Kadangi Ispanijos kraštovaizdis toks įvairus, galima kopti į kalnus, plaukti banglente bei slidinėti. Kiekvienas Ispanijos regionas gali pasiūlyti kažką įdomaus. Patys ispanai daugumą vakarų leidžia mieste, todėl barų, restoranų ir naktinių klubų ten tikrai netrūksta. Na, o jei norėsi kultūrinės veiklos, tai Ispanija garsėja nepaprasto grožio statiniais, meno kūriniais. Galėsi lankyti parodas bei keliauti į koncertus ar ekskursijas. 

Transportas

Ispanijoje viešojo transporto sistema puikiai išvystyta, todėl ten gyvenant, ypač didžiuosiuose miestuose, yra gana praktiška neturėti nuosavo automobilio. Šalyje plačiai naudojami autobusai ir traukiniai, didesniuose miestuose – metro. Vienkartinis bilietas naudojantis viešuoju transportu kainuoja 1–2 eurus, o mėnesinis bilietas apie 40–50 eurų, priklausomai nuo miesto. 

Kelionės