Kinija – trečia didžiausia pagal teritoriją valstybė pasaulyje ir niekur kitur tiek daug žmonių negyvena. Ji žymi ne tik arbatos gėrimo tradicijomis, unikalia kultūra ir įspūdinga gamta, bet ir sparčiausiai pasaulyje augančia ekonomika, masiškai besiplečiančia ir tobulėjančia infrastruktūra bei aukštais pasiekimais švietimo srityje. Kinija – viena labiausiai išsivysčiusių valstybių, kuri niekad nenustoja plėstis – kas penkias dienas Kinijoje išauga naujas dangoraižis!
Įdomūs faktai apie Kiniją
- Kinija – sparčiausiai besivystanti šalis pasaulyje.
- Kas penktas žmogus pasaulyje yra kinas.
- Honkongas yra daugiausiai dangoraižių turintis miestas pasaulyje.
- Kinai išrado popierių, kompasą, paraką, popierinius pinigus, mechninį laikrodį, alkoholį, dantų šepetelį ir net pirmąją raketą!
- Dabar Kinija stebina savo technologiniu pažangumu – grynuosius pinigus gali pamiršti, nes net gatvėje gali atsiskaityti per išmaniąją programėlę.
- Kinijoje veikia net 500 geriausių pasaulio kompanijų.
- Šalies ekonomika yra antra pagal dydį pasaulyje (po Jungtinių Amerikos Valstijų).
- Kinija pirmauja gamtos mokslų ir technologijų srityje. Galbūt tave pasitiks robotas?
- Kinijoje esanti Didžioji kinų siena yra didžiausias žmogaus rankomis sukurtas statinys, kuris tęsiasi net 8,850 kilometrus!
- Sujungus visus Kinijoje esančius geležinkelius, būtų galima apjuosti pasaulį net du kartus!
Why did I move to CHINA?
Kultūra ir gyventojai
Kinijoje – bene seniausia pasaulio civilizacija, itin garsi savo papročiais ir kultūra. Nuo neatmenamų laikų kinai vertino savo gimtąją žemę, būtent čia brendo ir jos nuostabieji papročiai. Dabar Kinija yra žinoma ne tik įspūdingai švenčiamais Naujaisiais metais, bet ir sunkiausias ligas gydančia kinų medicina, dideliu dėmesiu tradiciniams menams, harmonija gyvenime bei materialinių ir dvasinių vertybių gausa.
Kinai yra stropi, darbšti ir ramybę gerbianti tauta. Dauguma žmonių yra svetingi, draugiški ir kuklūs, tuo pačiu gana konservatyvūs, jie puoselėja nusistovėjusias taisykles. Mes – europiečiai – turėtume nepamiršti – kinai labai teigiamai vertina užsieniečius, ypatingai tuos, kurie atvyksta iš Senojo žemyno, jais domisi ir yra pasiruošę visuomet padėti. Viskas, kas „užsienietiška“, yra labai vertinama vietinių, tad prieš atvykdamas nepamiršk įsidėti ir šiek tiek lauktuvių.
Aišku, nepamiršk, kad Kinija yra kitame pasaulio krašte, už daugiau nei 6 000 kilometrų, tad natūralu, jog tenykštė kultūra ir bendravimas yra kitoks. Iš pradžių, kinai gali pasirodyti nedraugiški, tačiau jie yra labai kuklūs ir nedrąsūs. Nebijok bendrauti su vietiniais, domėkis kinų kultūra, dalyvauk universiteto organizuojamuose renginiuose, pažink naują, kerintį kraštą pats ir susidaryk savo nuomonę.
Kalba
Kalba, kurią įprastai vadiname kinų ir kurios mokysiesi, iš tiesų yra mandarinų kalba. Ja pasaulyje kalba daugiau nei 1 mlrd. žmonių. Tai Kinijos oficiali kalba jau nuo šeštojo dešimtmečio. Mandarinų kalba priklauso kinų-tibetiečių kalbų šeimai. Įdomu, kad ja kalba daugiausiai žmonių pasaulyje. Kinijos rašytinė kalba – hieroglifai – viena iš seniausiųjų pasaulio kalbų ir yra unikali tuo, kad net ir dabar kinai rašo naudodami tą pačią abėcėlę, kuri buvo naudojama prieš penkis tūkstančius metų! Tiesa, iš pradžių kinai rašė ant medinių plokščių, tada šilko ir galiausiai, išradus popierių, pradėjo rašyti ant jo.
Transportas
Dėl puikiai išplėtotos ir modernios Kinijos kelių infrastruktūros, keliauti viešuoju transportu – labai patogu ir nebrangu. Visus miestus galima be didesnių problemų naudotis autobusais ar taksi automobiliais, o didžiuosiuose miestuose yra išvystytos ir modernios metro sistemos. Norint greitai įveikti didelius atstumus, patogiausia naudotis lėktuvais ar traukiniais. Kaip antai – greitieji traukiniai gali judėti net 300 km/h greičiu. Studentams viešajam transportui suteikiama nuolaida, tad mėnesinis viešojo transporto abonementas tau kainuos nuo 15 iki 30 Eur.
Religija
Apibūdinti religiją Kinijoje – tikrai sudėtinga. Didelė dalis šalies gyventojų nepriskiria savęs nė vienai religijai. Jie tiki į dvasią, o į bažnyčią eina, tik todėl, kad išsaugotų tradicijas. Nepaisant to, statistiškai kas trečias Kinijos gyventojas (arba daugiau nei 300 mln. žmonių) įvardina save kaip religingą. Iš jų du trečdaliai save priskiria daoistams - budistams, o tarp likusių didžiąją dalį sudaro krikščionys ir musulmonai. Taip pat pastebima tendencija, jog tikinčiųjų (ypač krikščionių), skaičius Kinijoje palaipsniui didėja.
Maistas
Rašyti apie kinų maistą – tas pats kas rašyti apie viso pasaulio maistą. Kai kurie žmonės susitikdami klausia, kaip sekasi, o kinai pasiteirauja, ar žmogus jau pavalgė. Kinija yra viena iš nedaugelio valstybių, kurioje gali paragauti galybę skirtingų patiekalų ir nesuprasi nei iš ko, nei kaip tai buvo pagaminta. Maistas Kinijoje tikrai nepaliks abejingų. Kinijos geografija ir etninė įvairovė – pagrindiniai veiksniai, formavę maisto tradicijas.
Dažniausiai Kinijoje yra valgomi ryžiai ir kviečiai. Ryžiai – universalus produktas, patiekiamas skirtingais būdais, pavyzdžiui, mėgstama ryžių košė, ryžių tortas, lipnūs ryžių koldūnai ir ryžių makaronai. Ryžiai – ne tik svarbiausias maistas, bet ir pagrindinė kinų visuomenės augimo priežastis. Mėsos kinai nevartoja daug, tik retkarčiais valgo kiaulieną ir vištieną, populiariausias baltymų šaltinis – tofu.
Įdomu: mėsos kiniškuose patiekaluose nėra, tačiau patiekalų be mėsos – taip pat nerasi. Taip yra todėl, kad Kinija yra milžiniška, kitaip sakant, reikia išmaitinti daug žmonių. Todėl stengiamasi mėsą išnaudoti kiek galima praktiškiau: mėsą nuvirti, sultinį panaudoti sriubai, o mėsą – pagrindiniam patiekalui. Pusryčiams gali tikėtis tradicinių Baozi koldūnų, makaronų (taip, Kinijoje makaronai patiekiami ne tik pietums), glotnučio iš ryžių ar sumuštinio iš blynelio (duona Kinijoje valgoma labai retai).
Kalbant apie gėrimus – būtina paminėti arbatą, kinai geria labai daug arbatos ir beveik nevartoja kavos. Populiariausi alkoholiniai gėrimai: 3,5 % alus, raudonasis vynas ir stiprusis alkoholis, vadinamas Baijiu. Svarbu paminėti, jog Kinijoje negalima gerti vandens iš čiaupo.
Jei nemėgsti gaminti, bet nenori išlaidauti valgydamas restoranuose, ir nori paragauti vietinio maisto – nepergyvenk. Street food Kinijoje yra pigus, skanus ir labai populiarus! Didelę porciją gero gatvės maisto gali nusipirkti už vos 1 Eur.
Klimatas
Kinija – neįsivaizduojamo dydžio šalis, todėl, natūralu, šalies klimatas labai skiriasi – čia rasi ir saulėtus paplūdimius, ir atšiaurius kalnynus. Nepaisant to, priklausomai nuo vietovės, šalyje vyrauja keturi metų laikai. Įprastai žiemos šaltos ir sausos, Pietuose 40 C0 šiltesnė temperatūra nei Šiaurėje. Vasaros lietingos, tada būna mažesni temperatūros skirtumai. Pietrytinė šalies dalis yra lietingiausia, o Šiaurės vakarinėje – iškrenta mažiausiai kritulių. Todėl labai svarbu nepamiršti pasidomėti, koks klimatas mieste, kuriame gyvensi.
Laisvalaikis
Studijos Kinijoje – rimtas ir atsakingas dalykas, vis tik, ne ką mažiau svarbus yra ir laisvalaikis. Įprastai čia, pasibaigus paskaitoms, studentai neskuba namo, o su draugais eina pasižmonėti į miestą, pavalgyti į kavines ir restoranus, užsuka į kiną (filmai Kinijoje rodomi anglų kalba, tad problemų nekils ir užsieniečiams). Šiuo metu vis populiaresnis tampa sveikas gyvenimo būdas, tad daug studentų susitinka sveiko maisto kavinėse ar sportuodami.
Populiariausios sporto šakos universitetuose – badmintonas, tenisas ir krepšinis. Šioms sporto šakoms skiriama daug dėmesio, studentų miesteliuose yra įrengta viskas, ko gali joms prireikti.Universitete gausu ir kitokių studentams siūlomų veiklų, pavyzdžiui, galėsi išmėginti jogą, kaligrafiją ar šokio pamokas.
Nenustebk: Kinijoje aktyvūs ne tik jauni žmonės – vyresni po darbo taip pat neskuba namo leisti vakarų prie televizorių ekranų. Jie mieliau renkasi susitikti su draugais ir nueiti į barą ar pavakaroti pirmajame gyvenamojo daugiabučio aukšte kaimynų apsuptyje, eina kartu pasportuoti ar mokytis šokti.
Darbas
Kaip ir dauguma studentų, tikėtina, kad iš karto galvoji, kaip prasimanyti papildomų pinigų. Ir nors anksčiau buvo vyriausybės priimtas įsakymas, kad Kinijoje tarptautiniams studentams dirbti – draudžiama, dabar situacija yra kur kas paprastesnė: norėdamas pradėti dirbti, turi gauti universiteto leidimą.
Kai kurie universitetai net padeda rasti darbą pusei etato ar apmokamai praktikai. Kaip užsienio studentas iš Europos lengvai rasi darbą mokyti anglų kalbos. Atlyginimas priklausys nuo institucijos, kurioje dirbsi (ar tai privačios pamokos suaugusiems ar vaikų grupės mokymas), taip pat nuo tavo asmeninių sugebėjimų ir anglų kalbos lygio. Vienos privačios pamokos kaina svyruoja tarp 15–25 €/val. Norėdamas užsidirbti iš savo anglų kalbos žinių, bet nenorėdamas mokyti, dar gali įrašinėti reklamas, video knygas ir kt. balsu. O jei panorai išbandyti save visiškai naujoje srityje, gali vaidinti – kaip europietis, tokį darbą susirasi net ir neturėdamas patirties, o atlygis pranoks lūkesčius. Pavyzdžiui, už vienos dienos (6 – 8 valandų) darbą vaidinant kinų filme – gali užsidirbi 100 €. Taip pat gali išbandyti save dirbant modeliu ar padavėju/a.
Saugumas
Tarptautiniais studentais universitetų atstovai labai rūpinasi ir padeda surasti apgyvendinimą ir adaptuoti naujoje aplinkoje. Studentų miesteliuose visur yra įmontuotos kameros, tad su nusikaltimais susidurti neteks. Kinai yra labai draugiški ir kuklūs žmonės, kurie visuomet stengsis padėti užsieniečiui.